Az új szabályozás jövő év februárjának közepén lép életbe, és két kritérium mentén fogja csillapítani az elszálló energiaárakat. Az új előírás szerint 180 euró/megawattórás szinten maximalizálták a földgáz nagykereskedelmi árát, illetve az LNG világpiaci áránál 35 euróval magasabb küszöbértékekben is megállapodtak a felek – emlékeztet elemzésben az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
A tervek szerint jövő év február 15-től életbe lépő javaslat alapján arra lehet következtetni, hogy az Európai Unió vezetése az egyoldalú függőség fenntartása helyett az interdependencia kiépítésére törekszik. A közös földgázpiaci fellépéssel kölcsönös függést lehet kialakítani a kollektíven erős európai uniós tagállamok mint felvevőpiac, és a földgázkereskedők között – jegyzi meg a gazdaságkutató, hangsúlyozva: a most elfogadott ársapka a nagykereskedelmi árra vonatkozik, a tagállami szinten eltérően szabályozott végfogyasztói tarifákat csak áttételesen érintheti. Emiatt a kereskedőknél jelentős extraprofitot tud okozni, ami növeli a lakosság rezsiterheit. A tervezet érinti Magyarország hosszú távú gázbeszerzési szerződéseit is, emiatt azokat az energiabiztonság fenntartásának érdekében újra kell tárgyalni.
Mint írják, abban az esetben, ha túl alacsony a meghatározott ár, hiány alakulhat ki, ha túl magas, hatástalan. A gáztermelők és -kereskedők mindig a még elérhető, de legnagyobb nyereségre fognak törekedni. Összességében kijelenthető, hogy Európának az orosz energiahordozókról való leválasztása jelentős költségnövekedést fog eredményezni. Az Oeconomus szerint várhatóan a következő évben fognak jelentkezni az ellátásproblémák és a magas földgázdíjak.
A nehéz időszak jövő tavasszal kezdődhet,
amikor kritikus szintekre csökkenhet a töltöttség, és az orosz földgáz elérhetősége kérdéses lesz. Az Északi Áramlat 1-2 csővezeték az európai földgázfogyasztás 31 százalékát látta el, így kiesése jövőre okozhat jelentős ellátási problémákat. A tárolók feltöltése mellett Kínának a járvány utáni újranyitása is tovább fokozza a keresletet, felhajtva ezzel a gázárfolyamokat.
November első felében számos elemzéssel lehetett találkozni, melyben azt jósolták, hogy a fő európai gázárfolyam 100 eurós szintre mérséklődésével véget ért az energiakrízis, és Európa sikeresen megszüntette oroszországi függőségét. November közepétől december derekáig azonban ismét jelentős árfolyam-emelkedés volt tapasztalható, ami egyrészt a kiapadó gáztárolóknak, másrészt pedig az európai gázársapka-tervezetnek volt köszönhető. A november eleji 95 eurós árfolyamról december elejére több mint 45 százalékkal magasabb szintre, közel 150 euróra kúszott vissza a TTF árfolyama. Ez bár kevesebb mint fele a nyári csúcsnak, még így is a koronavírus előtti, 2019-es árszínvonal tízszerese, és a háború előtti árfolyamnak pedig duplája. A gázársapka elfogadásának hírére december 20-ra a 105 eurós szintre mérséklődött a TTF árfolyama.
Mikor normalizálódhat a piac?
Piero Cingari, a Capital.com szakértője szerint nem valószínű a gázárfolyamok háború előtti szintre való mérséklődése, ha az ukrajnai konfliktus tovább folytatódik. Véleménye szerint annak is kicsi az esélye, hogy az augusztusihoz hasonló magasságokba fog emelkedni a földgáz ára, köszönhetően a beindult amerikai LNG-behozatalnak. A bejelentett beruházások jelentős többletkapacitást okozhatnak a szektorban, lehajtva az árakat. 2027 és 2029 között túlkínálat jöhet létre, aminek hatására átmenetileg rendkívül alacsony gázárak is kialakulhatnak.