Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

A chiphiány ellenére rekordprofitot érnek el az autógyártók – itt a magyarázat

Infostart
2021. december 3. 05:20
A világ nagy autógyárai termelési és értékesítési darabszámában tapasztalt visszaesés nyomán sajátos ellentmondás alakult ki az ágazatban: miközben a nagy autógyárak jelentős nyereséget realizálnak, számos beszállító válságba került.

Egy, az Ernst & Young (EY) könyvvizsgáló és tanácsadó cég közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint a világ 16 legnagyobb autógyártó cége a koronavírus-járvány és a chiphiány ellenére rekordnyereséget ért el. Az elmúlt negyedévben a működési eredmény éves összevetésben tizenegy százalékkal, összesen 23,1 milliárdra nőtt, ami korábban soha nem látott szint – írja az autopro.hu.

Az EY szakértői szerint a cégek a korlátozott mennyiségben rendelkezésre álló chipeket elsősorban a „magas árfekvésű, nagy haszonkulcsot biztosító járművekbe” építik be. Emellett néhány hónap óta a korábbinál jóval szűkmarkúbban adnak kedvezményeket a gyártók, mert a kereslet meghaladta a kínálatot.

Az autógyárak többsége a jövedelmezőség kedvező alakulása ellenére továbbra sincs pezsgőbontós hangulatban. A korábban félvezetővel jobban ellátott cégek is mind inkább megérzik az anyaghiányt és a költségeknek a beszerzési árak emelkedéséből adódó növekedését; a koronajárvány tartóssá válása, sőt súlyosbodása ellenére nem kizárhatók további termelési leállások és logisztikai fennakadások.

Miközben egyes nagy autógyárak egyre nagyobb nyereséget realizálnak, nehéz helyzetbe kerültek a beszállítókat. A PwC tanulmánya szerint a 35 ország 494 beszállítójának csupán 24 százaléka van pénzügyileg stabil helyzetben, miközben 42 százalékuk „pénzügyileg feszült helyzetbe” került. A chipválság az elektromobilitásra történő átállásra is fékező hatást gyakorol, néhány hónap óta pedig a nyersanyag- és energiaárak emelkedése jelent nehezen leküzdhető kihívást.