A helyreállás valószínűleg sokkal gyorsabb lesz a korábbi visszaesések utáni időszakoknál, a következő években igazán látványos növekedési számokat láthatunk majd – mondta a Világgazdaságnak Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója hozzátette: a gyors visszapattanást az elhalasztott fogyasztás megjelenése, a beruházások felfutása, a gazdaság újraindulása és a digitalizáció is támogatja.
Az első negyedéves GDP-adatok után – szakértők egybehangzó véleménye szerint – 5 százalékot jócskán meghaladó növekedésre van az idén kilátás, amire a Nemzetközi Valutaalap rendelkezésre álló adatai szerint
1980 óta nem volt példa, ráadásul elemzők szerint 2022-ben az ideinél is magasabb, akár 7 százalékos bővülés elérése sem lehetetlen.
Szerencsés esetben a 2018-as 5,4 százalékos növekedés meghaladható, de még nagyon sok a kérdőjel – reagált a gazdasági napilapnak adott válaszában Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezető elemzője. A szakértő kifejtette: a helyreállás a jelek szerint azokban az ágazatokban lehet gyors, amelyeket nem érintettek jogszabályi korlátozások.
A Századvég szakértője azt is hozzátette, hogy a korábbi időszakok növekedésével csak korlátozottan lehet majd összehasonlítani az idei adatot, mivel ez a bővülés egy súlyos visszaesést követően valósulhat meg, ezzel szemben 2018-ban egy dinamikus növekedési perióduson belül sikerült kiemelkedő eredményt elérni.
A 2021-es számokat a 2008–2009-es válság utáni kilábalással célszerű összevetni
– mutatott rá az elemző.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!