Nyitókép: Rosta Tibor

Életjeleket mutat a kiskereskedelem

Infostart / MTI
2020. szeptember 3. 11:28
Júliusban a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,4 százalékkal haladta meg a kiskereskedelmi üzletek forgalma az egy évvel korábbit. Ezzel a vásárlási kedv júliusra elérte az egy évvel ezelőtti szintet - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Az áprilisi mélyponthoz viszonyítva 10,6 százalékponttal növekedett a kiskereskedelem naptárhatással kiigazított volumenindexe.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,3 százalékkal, a nemélelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 0,4 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,0 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron idén harmadszor, a júniusi után ismét meghaladta az 1000 milliárd forintot, 1104 milliárd forint volt.

Az országos kiskereskedelmi forgalom

  • 48 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben,
  • 37 százaléka a nemélelmiszer-kiskereskedelemben,
  • 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,5, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,8 százalékkal nőtt.

A nemélelmiszer-kiskereskedelemben 5,6 százalékkal emelkedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, 4,7 százalékkal a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerboltokban és 2,0 százalékkal a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben. Csökkent a forgalom volumene a könyvet, számítástechnikai cikkeket és egyéb iparcikkeket árusító eladóhelyeken 4,5 százalékkal, a bútort, műszakicikkeket kínáló boltokban 13,9 százalékkal, valamint a használtcikk-üzletekben 19,3 százalékkal.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 6,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 19,6 százalékkal emelkedett. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 7,0 százalékkal csökkent az előző havi 10,9 százalékos visszaesés után. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 0,8 százalékkal emelkedtek.

Az év első hét hónapjában a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 1,1 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,4, a nemélelmiszer-kiskereskedelemben 1,9 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 10,6 százalékkal csökkent az értékesítés volumene.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!