Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Termelői áremelkedést hozott a járvány márciusban

Infostart / MTI
2020. április 29. 11:27
Az ipari termelői árak összességében 4,3 százalékkal voltak magasabbak a tavaly márciusiaknál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), hozzátéve, hogy az árak alakulásában a koronavírus járvány miatti forintgyengülés és az olajáresés hatása egyértelműen érezhető. Az élelmiszeripar belföldi áremelkedése 8,5 százalékos volt tavaly márciushoz képest.

Márciusban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 1,5 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 3,3 százalékkal emelkedtek, az energiaiparé 1,9 százalékkal csökkentek. Az exportárak 5,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat - jelentette a KSH. A hivatal szerint az áremelkedés ütemét a forint árfolyamváltozása, valamint a nyers- és alapanyagok árainak alakulása befolyásolta. Az energiaipar területén és az olajárak csökkenésében a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok hatásai már érezhetők voltak - tette hozzá jelentésében a KSH.

Az előző hónaphoz viszonyítva márciusban 0,5 százalékkal emelkedtek a termelői árak, főképp az exportárak 1,5 százalékos emelkedése miatt, miután belföldön 1,3 százalékkal csökkentek az árak.

Belföldön a járműipari cégek 9,6 százalékkal emelték termelői áraikat tavaly márciushoz mérve az egy hónappal korábbi 7,0 százalék után.

Az élelmiszeriparban 7,8 százalékról 8,5 százalékosra,

a számítástechnikai ágazatban 4,6 százalékról 5,2 százalékra gyorsult az áremelkedés üteme.

A forintban számolt exportárakon belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 7,1 százalékkal nőttek az árak, köztük a járműgyártásban 9,0 százalékkal, az élelmiszeriparban 12,4 százalékkal. A számítástechnikai termékek exportárak 4,6 százalékkal, a gyógyszereké 6,6 százalékkal nőtt.

A forint tavaly márciusi árfolyamához viszonyítva az euróval szemben 9,27 százalékkal (29,29 forinttal), a dollárhoz képest 11,69 százalékkal (32,67 forinttal) leértékelődött.

Az első negyedévben a belföldi termelői árak 2,8 százalékkal, az exportárak 4,6 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva, így a termelői árak 4,0 százalékkal voltak magasabbak a jelentés szerint

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!