Nyitókép: Facundo Arrizabalaga

Véget ért egy korszak a Google-nál

Infostart
2020. január 3. 07:25
Írország nemzetközi nyomásra megszünteti a dupla ír kiskaput, ami miatt az óriáscég felülvizsgálja és átalakítja az adózási gyakorlatát - értesült a Financial Times.

Jelentős bevételekre számíthat az Egyesült Államok, miután a Google és anyavállalata, az Alphabet arról döntött, hogy a jövőben minden szellemi tulajdonjogát az Egyesült Államokba utalja vissza - írta a Financial Times.

A cég ugyanis az elmúlt években az ír adózási kiskaput kihasználva - és a kedvező adókulcsok miatt ott adózva - jelentős mértékben, egy számjegyűre csökkentette az Egyesült Államokban meglévő adózási kötelezettségeit.

Egyes becslések szerint az amerikai adórendszer megkerülésével - a nemzetközi színtéren keletkezett profitot írországi és más adóparadicsomokon átfolyatva és elszámolva, minimális mértékben leadózva - ,

az amerikai cégek 2017-ig összesen 1000 milliárd dollárt halmoztak fel külföldön.

A vállalat döntése összhangban van az OECD nemzetközi adóelkerülés korlátozására vonatkozó törekvéseivel, valamint az USA-ban és Írországban életbe lépett legutóbbi adószabályokkal.

Írország 2014-ben engedett a nemzetközi nyomásnak és döntött arról, hogy

2020 végéig megszünteti a dupla ír kiskapuként elhíresült gyakorlatát, amely egyébként nemcsak a technológiai cégek, hanem a gyógyszergyártók számára is vonzó volt.

Ed Kleinbard, a University of Southern California adójogi professzora szerint a Google lépése abból a szempontból szokatlan, hogy meglehetősen későn hajtotta végre ezt a módosítást.

A Google - egyébként legális - adótervezési módszere az volt, hogy egy holland cégen keresztül juttatta az Egyesült Államokon kívül keletkezett bevételei egy részét a Google Ireland Holdingsnak, amelyet a Nagy-Britanniához tartozó, adóparadicsomként számon tartott Bermuda szigetcsoporton jegyeztek be, ahol nincsen nyereségadó.

Mintegy 19,9 milliárd eurót utalt át bermudai bejegyzésű leányvállalatának 2017-ben a Google egy holland fedőcégén keresztül, így csökkentve az Egyesült Államokban és Európában fizetendő nyereség-, illetve forrásadóját.

Ez az akkori sajtóbeszámolók szerint 4 milliárd euróval több volt, mint amit 2016-ban utalt el.

A Google anyavállalatának, az Alphabetnek ezen módszer segítségével az utóbbi több mint egy évtizedben sikerült egy számjegyűre csökkentenie az Egyesült Államokon kívüli bevételei után fizetendő adója mértékét, ez nagyjából a negyede az egyébként Európában érvényes adókulcsoknak. A Google akkor egyébként azzal védekezett, hogy minden adót a helyi jogszabályoknak megfelelően fizet meg a vállalat, és a székhelyének számító országban fizeti a társasági jövedelemadója legnagyobb részét. Megemlítették azt is, hogy a megelőző tíz évben a globális adókulcsuk 26 százalék volt.