Jelenleg olyan súlyos a helyzet, hogy bizonyos esetekben már a munkahelyi szabályok is sérülnek a munkaerőhiány miatt a kereskedelemben Magyarországon, fogalmazott az InfoRádiónak Bubenkó Csaba, aki szerint a legfontosabb okok a bérek szintje és a munkakörülmények.
"Például vannak olyan kereskedelmi láncok Magyarországon, ahol, lehet hallani különböző sajtóorgánumokban, hogy milyen magas bérek vannak és még sincs eladó. (…) Enne az az oka – magyarázta a szakszervezeti vezető –, hogy
mások a munkakörülmények, sokkal feszítettebb a tempó, sokkal jobban, ha lehet ezt így mondani, kihasználják az embereket".
A munkaidő tervezése is nagyon nagy problémát jelenthet, ezáltal a szabadidő és a családhoz való viszonyulás kérdése is elnehezedik, tette hozzá.
Bubenkó Csaba szerint megfigyelhető, hogy a kereskedelemben dolgozók egy része inkább elmegy idénymunkára. "Mindenki olyan helyen kezd el munkát vállalni, ahol többet tud keresni. A szerencse az, hogy a nyári időszak a kereskedelemben nem a legforgalmasabb időszak. Hogyha ez például a húsvéti, vagy a karácsonyi időszak lenne, biztos, hogy sokkal nagyobb problémák lennének" – emelte ki a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.
Vannak olyan áruházak, jegyezte meg a szakember, ahol a munkaidőnek a hossza jócskán megnőtt, ezáltal a működés, a munkabiztonság, vagyonbiztonság szempontjából
a nyitva tartásnak a törvényessége sérül,
mert nincs megfelelő emberszám.
A munkaerőhiány az egész országra jellemző,
ismertette az InfoRádió kérdésére Bubenkó Csaba. "A nyugati részen elmennek külföldre az emberek, Pesten nagyobbak a lehetőségek, de itt is probléma van. A nagyvárosoknál van egy elszívóereje például az ipari parkoknak, vagy az összeszerelőüzemeknek, sok esetben magasabb bérért, könnyebb betanított munkát végeznek a munkavállalók, és akkor inkább azt választják. (…) Ez egy általános probléma" – tette hozzá.
Bubenkó Csaba szerint a vasárnapi boltzár, illetve a korlátozott nyitva tartás enyhítene a helyzeten, ám erről először a vásárlók véleményét kérnék ki.