Patai Mihály az InfoRádióban azt mondta, hogy a bankrendszer nagyon nagy nyereséggel zárt tavaly, amely az idén nem tartható fenn, idén nagyjából feleződni fog a nyereség.
"Azért van ez, mert a 2017-es évnek voltak egyszeri tételei, és voltak olyan fontos szempontok, amelyeket céltartalék visszaírásnak fogalmazunk meg,
tehát korábban a válság alatt túltartalékolták magukat a bankok, és ezt realizálták nyereségként 2017-ben"
- tette hozzá a Magyar Bankszövetség elnöke.
Kiemelte azt is, hogy a magyar bankrendszer jó éveiben 300-350 milliárd adózott nyereséget tudott csinálni, reményei szerint erre a szintre fognak beállni idén is, és a következő években.
"A magyar bankrendszer egy tisztulási folyamaton ment keresztül az elmúlt nyolc-tíz évben.
Három olyan globális változás következett be, amely minden bankrendszerre igaz a világon:
- A politikai elit átvette az irányítást a pénzügyi elittől.
- A szabályozottság nőtt, és hosszútávon is nőni fog.
- A fogyasztók szerepe megnövekedett, a fogyasztói érdekek artikulációja nagyon helyesen megerősödött" - mondta Patai Mihály.
Magyarország viszonylatában hozzájárult ehhez az eredményhez az, hogy volt egy aktivista kormány, egy aktivista jegybank - hangsúlyozta Patai Mihály, amelyben a kormány átalakította a magyar bankrendszer tulajdonosi szerkezetét.
"Ez megvalósult, hiszen a bankrendszer 50%-a most már nemzeti kezekben van.
Ezen kívül volt egy egyedi problémánk is: a lakossági hiteleknél a svájci frank problémáját kellett megoldanunk, ami óriási költséget, és óriási pofont jelentett a magyar bankrendszernek". A Bankszövetség elnöke szerint túljutottak ezen, de mindent megszenvedtek, amit a világban megszenvedett a bankárvilág. A jövőt illetően Patai Mihály optimista, szerinte idén kerülnek normális pályára.
"Túl vagyunk a devizahiteles válságon. A 2014-ben meghozott döntések fájdalmasak voltak, de szükségesek. 2015 január elsejétől nincsen csak forintban denominált lakossági hitel Magyarországon" -mondta.