Nyitókép: Pixabay

Hatalmas összegektől esnek el az autógyártók, mert nem mondtak igazat

Infostart
2024. június 12. 06:39
Több járművét is kénytelen volt visszahívni a Mazda, a Honda és a Toyota, miután kiderült, hogy több teszteredményt is elcsaltak.

A japán cégek körül hatalmas botrány kerekedett, miután először a Toyota egyik leányvállalata bukott le a meghamisított töréstesztekkel, majd fokozatosan a többi autógyártónál is kiderültek csalások, a japán cégek végül kénytelenek voltak több jármű gyártását és értékesítését is leállítani - írja az Economx.

Az események hatására az autógyártók részvényei nagymértékben visszazuhantak, a Toyota 5,4 százalékot, azaz több mint 15 milliárd dollárt veszített piaci értékéből múlt héten

a CNBC híradása szerint. A második legnagyobb japán autógyártó, a Mazda részvényei 7,7 százalékkal estek vissza, ez 511,8 millió dollárnak felel meg.

A további vizsgálatok során a földügyi, infrastrukturális, közlekedési és idegenforgalmi minisztérium is talált szabálytalanságokat a Honda, a Suzuki és a Yamaha tanúsítási kérelmeiben. A múlt héten a Honda 5,75 százalékkal, míg a Yamaha Motor 2,2 százalékkal, a Suzuki Motor részvényei 0,3 százalékkal csökkentek - írják. A helyzet mára valamelyest stabilizálódott az autógyártók nagy részénél. Hétfőn már újra 1,7-2,13 százalékos növekedés volt megfigyelhető a vállalatok részvényeit illetően.

A vállalatok azt is közölték, hogy a gyártás és a szállítás beszüntetése ellenére a vásárlók továbbra is vezethetik a már értékesített modelleket.

A japán autógyártóknál végzett vizsgálatra azután kerül sor, hogy a Toyota Daihatsu egysége decemberben közölte, hogy leállítja az összes jármű szállítását mind a tengerentúlon, mind Japánban. Egy biztonsági botrányt követően indított vizsgálat rávilágított, hogy mintegy 64 modellnél, köztük 22 Toyota márkanév alatt értékesített típusnál találtak problémát. A Daihatsu tavaly áprilisban közölte, hogy 88 ezer kisgépjármű esetében manipulálták az oldalütközéses biztonsági teszteket.