Sok esetben a könnyen elkészíthető gyorsételekhez nyúlnak, nagyon sok édességet fogyasztanak, esetleg túlzásba viszik a kávé vagy az energiaitalok koffeinfogyasztását – így jellemezte az InfoRádióban a fiatalok vizsgaidőszakbeli étkezési szokásait a Semmelweis Egyetem adjunktusa.
Bodor Zsanett elmondása szerint az elégtelen mennyiségű és minőségű folyadék, a túl sok cukor és a feldolgozott étel csökkentheti a koncentrációt, miközben
a tápláló vitamindús, rostokban gazdag ételek serkentik az agyműködést és segítenek az összpontosításban.
Alapvetően, ha nem megfelelően táplálkozunk, akkor előfordulhat, hogy nem biztosítjuk a szervezetünk számára azokat a tápanyagokat, amikre szüksége van, ezért nagyon fontos, hogy ilyenkor is minél változatosabban étkezzünk – tette hozzá. Próbáljunk meg minél több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani, figyeljünk oda a napi folyadékbevitelünkre, a szénhidrátok közül pedig igyekezzünk azokat választani, amelyek nem tartalmaznak sok cukrot – sorolt a szakértő, aki azt is tanácsolta, hogy érdemes a teljes kiörlésű termékek közül válogatni.
Bodor Zsanett a reggeli fontosságára is felhívta figyelmet, hogy hiszen az optimális esetben elegendő energiát biztosít a szervezetnek a napindításhoz. Vannak olyan tápanyagok, amik segíthetik a gondolkodást, így például az omega-3 zsírsavak, vagy mondjuk a magas kakaótartalmú étcsokoládéban található antioxidánsok, de
minden esteben nagyon fontos, tartsuk a mértéket
– tette hozzá.
Kávéból például a Egészségügyi Világszervezet (WHO) napi három-négy csészét javasol, de érdemes a teát és kávét felváltva fogyasztani, a teában található csersav miatt ugyanis a koffein lassabban szívódik fel, ezért az élénkítő hatása tovább tart. Mértéktelenség esetén azonban a pozitív hatása visszájára fordulhat, és akár erős szívdobogás, fejfájás, álmatlanság is jelentkezhet.