Nyitókép: Bander Anita

Amerikai mintára szigorítana a rendőri eljárás szabályain a kriminológus

Infostart / InfoRádió - Várkonyi Gyula
2023. január 17. 06:00
A rendőröket kiképzik a csütörtök éjszakaihoz hasonló esetek kezelésére, de annyira ritkák az ilyen támadások, hogy csak a gyakorlatban derül ki, valóban képesek-e azt megoldani – mondta Németh Zsolt kriminológus.

A rendőri munka sokszor váratlan helyzetekből tevődik össze – mondta az InfoRádióban Németh Zsolt kriminológus. A rendőrök gyakorolják, mi van, ha nem együttműködő a polgár, sőt lehet, hogy ellenáll vagy akár visszatámad. Például a Rendőrtiszti Főiskolán a lövészeten különböző szituációkban kell használni a fegyvert.

Magyarországon azonban a rendőri munka jellemzően nem abból áll, hogy harcolni kell emberekkel, birkózni velük, bilincselni, leteperni, netán lőfegyvert használni.

Évente tíznél kevesebbszer használják a magyar rendőrök a fegyverüket.

Ebből az következik, hogy bár gyakorolják a fegyverhasználatot, de csak amikor éles helyzet van, akkor derül ki, mennyire lett a sajátjuk ez a tudás. Az is fontos, hogy ilyenkor mennyire van helyén az eszük és milyen a vérmérsékletük – magyarázta Németh Zsolt.

A csütörtök esti késes támadáshoz hasonló esetről – amikor egy rendőrt sebzett halálra egy férfi Újbudán – a kriminológus azt mondta, ilyen, dulakodós helyzetbe nem szabad kerülni. Az igazoltatást is kellő távolságból kell végezni, ha mégis támadás történne, akkor könnyebb legyen kihátrálni belőle – tette hozzá.

Ha azonban testi erőt is kell alkalmazni, akkor

csak úgy szabad a rendőrnek akcióba lépnie, hogy erőfölényben van.

Kérdésként merült fel, hogy mi alapján küldik a rendőröket az esetekhez, Németh Zsolt elmondta: Budapesten van egy tevékenység-irányító központ, ide érkezik be a hívás és az operátor megpróbálja kikérdezni a telefonálót, hogy mi történik éppen. Ő adja ki az információt a legközelebbi rendőrjárőrnek vagy rendőrautónak, rendőri egységnek.

Itt is hasonló történhetett, hiszen már eleve viszonylag nagy létszámban érkeztek ki, öten-hatan voltak a rendőrök, és hárman vették körbe a későbbi támadót.

"Éppen ezért úgy érezhették, hogy megvan az a bizonyos erőfölény"

mondta Németh Zsolt

A Rendőrtiszti Főiskola korábbi oktatója arról is beszélt, hogy változtatni kellene a rendőrségi eljárásrenden. Azt javasolná, hogy a rendőrnek meg kellene engedni, hogy elővehesse fegyverét, felszólíthassa kellő távolságból az intézkedés alá vont személyt arra, hogy üljön le a földre vagy tegye fel a kezét, forduljon a falnak. Ha ezt nem teszi, akkor figyelmeztethesse az illetőt arra, hogy fegyvert fog használni. Ha ennek nem engedelmeskedik, akkor

a rendőr feltételezhesse azt, hogy támadó szándék van, és ebben a helyzetben lőhessen.

Persze nem megölni kell valakit, hanem a lábra célozni azzal a szándékkal, hogy harcképtelenné tegye. Ezt a mai szabályozás nem engedi meg – mondta Németh Zsolt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Amerikai mintára szigorítana a rendőri eljárás szabályain a kriminológus
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást