Abstract 3d Render of Human Metapneumovirus with a label tag tied to one of the Fusion proteins.
Nyitókép: Peter Hansen/Getty Images

Kemenesi Gábor a HMPV-ről: a kisgyerekek és az idősek vannak leginkább veszélyben

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2025. január 14. 07:39
Az influenza, a Covid és a légúti óriássejtes vírus mellett idén már a humán metapneumovírus is fertőz, de utóbbi Európában messze nem jelent akkora kockázatot, mint például Kínában, ahol jelenleg járvány van – mondta az InfoRádióban a virológus. Kemenesi Gábor ugyanakkor azt tanácsolja az influenzajárvány kellős közepén, hogy aki tömegbe megy, az viseljen maszkot, a betegek pedig inkább maradjanak otthon, mert könnyen tovább lehet adni a betegséget.

Nem egy új vírusról van szó, szinte minden évben a légúti szezonok egyik főszereplője, tehát eddig is jelen volt, nemcsak Kínában, hanem egész Európában is – mondta a humán metapneumovírusról (HMPV) Kemenesi Gábor. A virológus az InfoRádióban úgy fogalmazott, ez alapjaiban meghatározza azt, hogy mennyire veszélyes. A koronavírussal ugyanis korábban nem találkozott az emberiség, és éppen ez okozta az óriási kockázatot, ezért terjedt tömegesen és ezzel magyarázható, miért volt olyan sok áldozata. A HMPV esetében a szakértő elmondása szerint „erről szó sincsen”.

A mostani fertőzések erőteljesebb terjedésének hátterében az áll, hogy a Covid alatt kihagyott légúti szezonok csakúgy, mint a korábbi szamárköhögésnél vagy a légúti óriássejtes vírusnál (RSV) most a HMPV estében is megkavarták ezeknek a vírusfajtáknak a megszokott pulzálását, illetve szezonalitását. Kemenesi Gábor hozzátette: úgy tűnik, ezekben a hetekben Kínában sokkal nagyobb a HMPV felfutása a megszokottakhoz képest, azt azonban jelenleg még nem tudni, hogy Európában milyen hatásai lesznek. A virológus igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy

az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) hivatalos közleménye szerint sem jelent jelenleg kiemelt kockázatot Európára nézve a humán metapneumovírus.

A HMPV enyhébb légúti fertőzést okozó vírus, olyan általános tünetei vannak, mint például az orrfolyás, a tüsszögés, kisebb torokkaparás, de Kemenesi Gábor figyelmeztetett, hogy a 65 évnél idősebb embereknél akár súlyosabb betegségeket is okozhat. Éppen emiatt még egy náthát sem szabad félvállról venni, mert bármikor továbbadható. Úgy véli, a legfontosabb társadalmi üzenetnek annak kellene lennie, hogy a légúti fertőzések szezonjában próbáljanak meg ügyelni arra az emberek, hogy ne fertőzzék meg egymást, ne adják tovább a vírust. Érdemes követni az olyan megszokott higiéniás eljárásokat, mint például a kézmosás, a maszkviselés, zsebkendőbe való tüsszentés vagy köhögés.

A virológus figyelmeztetett:

a HMPV adott esetben tüdőgyulladást is okozhat, elsősorban a kisgyerekek és az idősebb emberek vannak veszélynek kitéve.

Bár egy ismert vírus, nem lehet teljesen kizárni a kockázatokat, mert Kemenesi Gábor szerint előfordulhatnak olyan megbetegedések is, mint például tavaly a szamárköhögés esetében, ami az Európai Unió területén regisztrált esetszámokhoz képest hatszor nagyobb esetszámot mutatott. Nem tudunk pontos adatokat a kínai fertőzésekről, de a szakértő megjegyezte: ha egy vírus a gyors terjedése miatt „hatszor annyi embert fertőz meg, akkor hatszor nagyobb a kockázat a veszélyeztetetteknek”.

Különösen veszélyeztetettek ilyenkor a kórházban fekvő emberek vagy a gyermekosztályon lévők, ezért teszik kötelezővé a maszkviselést a különböző egészségügyi intézményekben. A virológus azonban azt tanácsolja, hogy akkor is érdemes odafigyelni és alkalmazni a maszkot, amikor nincs előírva, mert nagyon hasznos és ezáltal csökkenthető a fertőzésveszély.

A HMPV miatt tehát jelenleg nem kell annyira aggódni a szakértő szerint, mint ahogy az influenzajárvány miatt sem, hanem egyszerűen „tudatosan kell viselkedni”. Az országos légúti figyelőszolgálat legutóbbi jelentése szerint

most az influenzavírus van felfutóban Magyarországon, ezért várhatóan a következő időszakban emelkedni fognak az esetszámok.

Mint a virológus kiemelte, manapság már sokféle gyorsteszt elérhető, amelyek nagy segítséget jelentenek a diagnosztizálásban, de mindenképpen szükséges a háziorvossal való konzultáció is. Ez egyrészt azért fontos, hogy tudjon róla, másrészt azért, mert súlyosabb esetnél tanácsokat is tud adni. Akár egy telefonos egyeztetés is nagyon hasznos lehet.

Kemenesi Gábor úgy fogalmazott, „visszaemlékezve a Covid-időszakra, sokakban traumát idéz elő a maszkviselés”, de attól föggetlenül, hogy régi vagy új vírus bukkan fel, a maszk egy „működő és nagyon hatékony eszköz”, ezért érdemes hordani. A szakértő szerint különösen figyelnünk kell idősebb családtagjainkra vagy a cukorbetegekre, rájuk való tekintettel is jó, ha vállaljuk ezt a kisebb kényelmetlenséget vagy kellemetlenséget.

Az FFP és a KN95 maszkok nagyon jól szűrnek befelé, kiválóan alkalmasak arra, hogy megvédjék az embereket a fertőzésektől, ezért érdemes tömegben hordani. „Ha betegnek érezzük magunkat, például tüsszögünk vagy folyik az orrunk, akkor érdemes felrakni a maszkot, de még ennél is fontosabb, hogy ilyenkor ne nagyon menjünk emberek közé, és ne adjuk át a betegséget” – tanácsolja Kemenesi Gábor.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kemenesi Gábor a HMPV-ről: a kisgyerekek és az idősek vannak leginkább veszélyben
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást