Az európai járványügyi hivatal (ECDC) friss adatai szerint a klímaváltozással és a vírusokat hordozó szúnyogok terjedésével összefüggésben drámaian megemelkedett Európában a dengue-lázas megbetegedések száma.
Míg az általában lázzal és izomfájdalommal járó, olykor halálos kimenetelű vírus 2010 és 2021 között a hivatalos adatok szerint összesen 74 embert betegített meg Európában – javarészt Franciaországban –, csak 2022-ben már 71 megbetegedést jelentettek kontinens-szerte.
Az ECDC figyelmeztetett: Európában is fokozottabban terjednek egyes szúnyogok által terjesztett vírusos betegségek, mint a dengue-, a Zika-, a chikungunya- és a nyugat-nílusi láz. Ám míg más kontinensekkel szemben ezek aránya Európában nem emelkedett drámaian az elmúlt években – a malária és a Zika-vírus esetszámai ráadásul csökkentek –, addig más vírusos megbetegedések,
elsősorban a dengue-láz esetében markáns növekedés tapasztalható.
Andrea Ammon, a szervezet igazgatója szerint az intézkedéseknek a szúnyogpopulációk szabályozására, a megfigyelések és az egyéni óvintézkedések fokozására kell összpontosítaniuk.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetett:
a 2023-ban és 2024-ben nagy valószínűséggel jelentkező El Nino-hatás tovább növelheti a fertőzések számát.
Az időjárási jelenség következtében az év második felében szélsőséges időjárási jelenségekre – a csendes-óceáni szigeteken trópusi ciklonokra, Dél-Amerikában heves esőzésekre, Ausztráliában és Ázsia egyes részein pedig szárazságra – lehet számítani.
A WHO közlése szerint a klímaváltozás fokozza a szúnyogok szaporodását, és a szúnyogok által terjesztett dengue-vírus előfordulása például máris drámaian emelkedett az utóbbi évtizedekben, különösen Amerikában. Peruban idén már vészhelyzetet hirdettek az ország legtöbb régiójában, és az egészségügyi miniszter múlt héten lemondott a dengue-lázas esetek számának emelkedése miatt.