Magyarország kormánya aktívan keres "baráti" társbefektetőt a Budapest Airport megvásárlására és üzemeltetésére - közölte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy háttérbeszélgetésen. A Portfolio azt írta, a kormány többségi részesedést szeretne a repülőtérben, de nyitott a tárgyalásokra. Több repülőtér-üzemeltetővel, köztük egy katari szereplővel is folynak a tárgyalások, és a potenciális felvásárlás várhatóan 2023 végéig lezárul.
A miniszter a Világgazdaságnak cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint ki akarnák szorítani itthon a külföldi cégeket. Mint mondta, a német cégek jól érzik magukat Magyarországon.
- Mint ismert, 2010 óta az Orbán-kormányok szem előtt tartják a "stratégiai" ágazatokban a nemzeti tulajdon növelését. Ilyen az energetika, a bankszektor, a távközlés, sőt a média is. A Budapest Airport megvásárlása is régi terv.
- 2021-ben egy nem kötelező érvényű ajánlatot nyújtottak be kormányzati részvétellel, de ezt később felfüggesztették.
- 2023 februárjában kezdődött ismét "mozgás" az ügyben azzal, hogy Nagy Mártont nevezték ki a felvásárlással kapcsolatos tárgyalások vezetőjévé.
- Orbán Viktor májusban Katarban beszélt arról, hogy aktívan tárgyalnak az öbölországban a repülőtér megvásárlásában való partnerségről.
Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a Covid időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik. A vállalat a tavalyi évben visszaépítette a koronavírus-járvány előtti utasforgalom 75 százalékát, a légi áruszállítás terén pedig évi 194 ezer tonnás árumennyiséggel rekordot döntött.
A Budapest Airport legnagyobb, 55,44%-os részesedéssel rendelkező részvényese az AviAlliance GmbH (korábban Hochtief AirPort GmbH), amely a kanadai Public Sector Pension Investment Board (PSP Investments) tulajdonában van.