A tanári fizetések jelenleg az Európai Unió OECD-tagországai közül Magyarországon a legalacsonyabbak. Egy magyartanár a többi diplomás munkavállaló fizetésének 58-66 százalékáért dolgozik, vagyis bármilyen más, felsőfokú végzettséget megkövetelő munkahelyen többet kereshet, mint az iskolában.
Ezzel magyarázható, hogy 16 ezer pedagógus hiányzik a közoktatásból, ami gyakran már a helyettesítéseket is megoldhatatlanná teszi. Erre az egyik diáktüntető is felhívta a figyelmet.
"Egy társadalom nem működhet anélkül, hogy gondolkodó emberek élnek benne, ezért a legeslegfontosabb kérdés ma Magyarországon, hogy az oktatás helyzetét rendezzék" – mondta az InfoRádiónak egy résztvevő.
A kormány hetek óta arra hivatkozik, hogy uniós pénzek nélkül nem tudja megadni a tanárok által követelt béremelést. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára korábban arról beszélt, hogy "a komplett baloldal nem szavazta meg, hogy gyorsabban fogadják el azokat a törvénymódosításokat, amikkel hamarabb juthat az ország ahhoz a forráshoz, amelyből minden 10 százalékos béremelés egy forintja mellé európai uniós forrásból is még egy forintot oda tudnánk tenni".
A pénteki sztrájkra készülő tanárok és a mellettük tömegesen kiálló szülők, illetve diákok ezt az érvet nem hajlandók többé elfogadni.
Szabó Zsuzsa a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint sem kell ehhez európai uniós pénz, hiszen a költségvetésben a kormány arra csoportosít át, amit fontosnak tart.
"Hát tartsa fontosnak az oktatás kérdését, és legyen kormánybiztos a tárgyalás élén, mert
a miniszter nem az oktatáshoz értő szakember. Nekünk olyan valakik kell, aki teljes szegmensében látja az összes problémát,
és képes döntéseket hozni az oktatásra vonatkozóan" – mondta a szakszervezeti elnök, utalva arra, hogy a pedagógusokkal folytatott (illetve most nem folytatott) tárgyaláson Maruzsa Zoltán képviseli a kormányzatot.
A Szabad Európa most több, egymástól független brüsszeli forrásból úgy értesült, hogy a kormány előre hozza a pedagógusbérek emelését, és vállalta, hogy 2028 helyett már 2026-ra a diplomás átlagbér 80 százalékára emeli a tanárok fizetését. A helyreállítási alapról pedig már november második felében megszülethet a megállapodás az Európai Bizottsággal – olvasható a portálon.