Azért, hogy ne forduljon elő olyan helyzet, mint a koronavírus-járvány elejét jellemző hektikus válságkezelés (határzárak, egyéni utazási és egyéb korlátozások, az egészségügyi felszerelésekért a tagországok által egymással folytatott versenyfutás - a szerk.), előrelátóan kell dolgozni, fel kell készülni, "kötelező érvényű mechanizmusokat" kell kidolgozni a tározókban lévő földgáz "szolidáris" felhasználásáról, hogy "ne mindenki csak magával törődjön" - nyilatkozta Manfred Weber, hozzátéve, hogy a beszerzést is közösen kellene intézni. Mindennek ősszel szerinte már működnie is kellene, a szabályokról pedig egy rendkívüli EU-csúcson kellene dönteniük az EU állam- és kormányfőinek.
Arról is szólt, hogy a kül- és biztonságpolitikában szakítani kell a teljes egyetértésen alapuló döntéshozatallal. "Elegem van abból, hogy Orbán Viktortól függünk külpolitikai kérdésekben vagy az uniós olajembargó ügyében" – mondta a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa.
Az ATV megkeresésére a Palkovics László vezette Technológiai és Ipari Minisztérium reagált, kijelentve, hogy a magyar szabályozás eddig is lehetővé tette, hogy a szolidaritás jegyében a szomszédos országok lakossági fogyasztóit energiaválságban kisegítsük, ez azonban nem veszélyeztetheti a hazai energiaellátás biztonságát.
A magyar gáztárolók üzemeltetése magyar kézben van, és abban is marad
- írták.
"Az Európai Bizottság által elindított EU Energia Platform nem kötelező közös földgáz beszerzést céloz, hanem önkéntes részvételen alapul. Az energiahordozók beszerzése, az energiaellátás biztosítása álláspontunk szerint végső soron tagállami felelősség" - olvasható a tájékoztatásban.
A TIM megemlítette még, hogy a rezsicsökkentésnek köszönhetően jelenleg a magyar családok fizetik a földgázért a legalacsonyabb, az áramért pedig a második legkedvezőbb átlagárat Európában, valamint hogy "Manfred Weber mindig is becsmérlően nyilatkozott a magyar emberekről és Magyarországról. Magyarország ezért nem támogatta megválasztását az Európai Bizottság elnöki posztjára”.