A pandémia kezdete óta jelentősen megnőtt azon jelzések száma, melyek az internetes zaklatásokhoz és internetes visszaélésekhez kapcsolódnak. Maga a cyberbullying, tehát az online térben történő zaklatás, kortársbántalmazás körülbelül 70 százalékkal nőtt ebben az időszakban – hívta fel a figyelmet az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi vezetője.
A fentiek egybevágnak az Internet Watch Foundation (IWF) nemzetközi szervezet legfrissebb beszámolójával is, amely szerint sokkal több bejelentést kaptak a tavalyi év a gyermekek szexuális zaklatásáról, mint korábban. A tendencia Magyarország esetében is elmondható: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) arra hívja fel a figyelmet, hogy míg a 2010-es években az összes bejelentésnek „csak” a néhány százaléka volt szexuális zaklatáshoz, illetve a gyermekpornográfiához kapcsolódó jelzés, addig
mára ez a 40 százalékot is eléri
– tette hozzá Szlankó Viola.
Az, hogy a gyerekek felé irányuló szexuális zaklatás megnövekedett, elsősorban azt takarja, hogy felnőtt korú emberek kezdeményeztek olyan beszélgetéseket, vagy osztottak meg olyan képeket fiatalokkal, amik súrolták a szexuális zaklatás fogalmát – magyarázta a szakértő, egyetértve azzal, hogy a gyerekek leginkább a közösségi platformokon vannak kitéve a veszélyeknek.
Az UNICEF Magyarország a cyberbullying megelőzése érdekében, KIBER KRESZ néven öt alkalmas kurzust indított, amelynek során a szülők tájékozódhatnak arról, hogy az interneten történő zaklatásnak mik a jogi, technikai és pszichológiai aspektusai.