„Magyarország a világszintű szolidaritás keretében több, mint másfél millió vakcinadózist adott eddig át más országoknak, és ilyen segítségre a kormány a jövőben is készen áll majd, amennyiben az nem veszélyezteti a magyar oltási program sikerességét” – jelentette ki a közelmúltban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusszal közös sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Az eddig Magyarországra érkezett közel 20 millió adag koronavírus elleni vakcina 7,5 százalékát, valamivel több, mint 1,5 millió adag oltást adott tovább külföldre a kormány, negyven százalékát adományként (ingyen). A továbbadott vakcinák értéke a hivatalos adatok alapján valamivel több mint 20 millió euró, azaz körülbelül 7 milliárd forint. Ebből 12,76 millió eurónyi, nagyjából 4,5 milliárd forintnyi volt ajándék - derült ki a Népszava számításaiból.
A lap összesítése szerint az adományként átadott vakcinák többsége, kétharmada kínai Sinopharm volt, összesen 400 ezret ajándékozott el a kabinet. A Népszava megemlíti, hogy ez az egyik legdrágább az oltások közül.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára az egyik korábbi vakcinaküldés kapcsán így fogalmazott: "Akinek van vakcinája, az tud oltani, akinek nincs, az nem. Ez ilyen egyszerű." Hozzátette: a sikeres beszerzéseknek köszönhetően Magyarországnak van vakcinája, "sőt segíteni is tudunk szövetségeseinknek, partnereinknek".
Magyarországnak – a lakosságarányos számítás szerint – 23,9 millió adag, 14,1 millió fő teljes beoltására elegendő oltóanyag jár az Európai Unió koronavírus elleni vakcinabeszerzéséből. Ennek a mennyiségnek eddig mintegy fele érkezett meg – a legnagyobb arányban a Pfizer szállított, a cég már átlépte a 8 millió adagot –, emellett a kormány az év elején 7 millió adag keleti vakcinát kötött le (kínai Sinopharmból 5, az orosz Szputnyikból 2 milliót; érkezett 200 ezer ajándék kínai oltás is).