Keddig 3 679 730 ember kapott valamilyen védőoltást Magyarországon, és a héten várhatóan elérkezünk a négymilliós határhoz, amelyhez a kormányfő elmondása és a kormany.hu-n később megjelentek szerint a védettségi igazolványosok megkapják a "nagy engedményeket", és megnyílnak előttük az éttermek belső terei, a szálláshelyek, a mozik, a színházak, az uszodák és még sok más hely. (A védettségi igazolványok érvényességével, határátlépéskor való használatával, sőt már magával a megérkezésével - meg nem érkezésével - kapcsolatban is még számos tisztázatlan kérdés van.)
Közben részben vélhetően a hétvégehatás miatt, az új fertőzöttek keddi száma a februári adatokat idézi: 1253 újabb embert regisztráltak covidosként. Sok ezren vannak még kórházban és továbbra is magas az elhunytak száma (kedden újabb 183 fő) – részletek itt.
Közben már zajlik a tömeges oltás, a Sinopharm vakcinájára még lehet jelentkezni online.
Keddi rendőrségi adatok Kiss Róberttől, az ügyeleti központ vezetőhelyettesétől:
- Hétfőn 648 emberrel szemben intézkedtek a maszkviselés elmulasztása miatt, közülük 621 ember közterületen, 17-en a tömegközlekedésben, 10-en üzletekben, bevásárlóközpontban nem hordták a védőfelszerelést. Tavaly tavasz óta 60 434-re nőtt a "maszkhordásos" rendőri intézkedések száma.
- Az elmúlt napon a vendéglátóüzletekben való tartózkodás miatt nem kellett intézkedni.
- Egy vendéglátóhelyet lehet, hogy bezáratnak: egy fővel szemben intézkedtek az üzemeltető felelőssége miatt, a vizsgálat még zajlik.
- Más, nem vendéglátó jellegű üzletet nem kellett bezáratni.
- A közterületi tartózkodási szabályokat 103 ember szegte meg, 66 257 ilyen intézkedés volt a járvány kezdete óta.
- Tavaly tavasz óta 567 büntetőeljárást folytattak le a járvánnyal kapcsolatban, ezekben 115 gyanúsítotti kihallgatás történt.
A világ járványhelyzetével kapcsolatban Müller Cecília országos tisztifőorvos kiemelte: az indiai mutánson kívül egyéb variánsok is problémát okoznak Indiában, ott az egészségügyi rendszer heroikus küzdelmet folytat. Időközben Európában a harmadik hullám leszálló ágában vagyunk. Eredményes küzdelem folyik, köszönhetően a védőoltásoknak és a higiénés szabályok betartásának.
Itthon már rendelkezésre áll az a védőoltás-mennyiség, amellyel mindenki védetté tehető a fertőzés súlyos, szövődményes lefolyásával szemben.
A héten minden védőoltás-típus rendelkezésre áll, aki oltakozni szeretne, megteheti - mondta a szakember, megemlítve, hogy a Sinopharm vakcinájára bárki maga is bejelentkezhet az interneten. A többi oltást az eddig megszokott módokon a háziorvosok segítségével osztják el.
Megemlítette: az oltás után nem alakul ki rögtön a védettség, ehhez heteknek kell eltelniük.
- Kedden hajnalban 480 ezer Szputnyik V érkezett (ennek elosztásáról itt írtunk).
- Szintén ma futott be 355 680 adag Pfizer/BioNTech oltás, továbbá
- 19 200 adag AstraZeneca, és a héten még jön ebből mintegy 324 000 adag.
Ezután már csak az van hátra, hogy mindenki jelentkezzen az oltásra.
Mit kell tenni, ha valaki nem kapott védettségi igazolványt?
A védettségi igazolványok oltópontok általi lejelentése, és ennélfogva a kiküldése késhet a sok beadott védőoltás miatt.
- Ha valakinek problémája támad, az ügyfélkapun keresztül keresse a koronavírus elleni védettségi igazolással kapcsolatos ügybejelentés menüpontot, és ott jelezheti a problémáját.
- Ugyanez megtehető - időpontfoglalás után - a kormányhivatalokban az ügyfélszolgálati munkatársaknál.
Ezután Müller Cecília köszönetet mondott mindenkinek, aki most a koronavírus-járvánnyal való megküzdést segítik, az informatikusoktól az összes segítő szakemberig.
A lakosság 37 százaléka van beoltva Magyarországon
- emögött óriási munka, sok ember erőfeszítése van, hangsúlyozta.
A vakcinafelvételi hajlandóság KSH-adatok alapján
Az oltások elutasítása a 2020-as év első hetében még 36 százalék volt, ez mostanra 19 százalékos arányra apadt, miközben a megkérdezett magyarok 62 százaléka oltáspárti, szeretne oltást. A súlyos szövődményes betegséggel szemben mind az öt itthon elérhető oltás védettséget nyújt - tette hozzá az országos tisztifőorvos.
Járványügyi adatok, heti összehasonlítások
A fertőzések napi adatainak ismertetése után Müller Cecília rámutatott: csökkenőben van az országban a fertőzöttek száma – egy hét alatt 35 százalékos a visszaesés –, de
a területi érintettség nem nagyon változik, a települések 99 százaléka (3132) továbbra is érintett a járványban
- figyelmeztetett Müller Cecília.
Az összes esetszám megoszlása (néhány példa):
- 13 százalék Budapesten
- 12 százalék Pest megyében
- 7 százalék Borsod-Abaúj-Zemplén megyében
- 6 százalék Veszprém, Bács-Kiskun és Baranya megyében
- 2 százalék Tolna megyében (legalacsonyabb adat).
A legnagyobb arányú heti csökkenést mindig a magas esetszámú megyékben mérik, részben a védőoltások terjedésével is. Így van ez most is, mondta Müller Cecília: a 35 százalékos országos csökkenésen túl
- Vas megyében 48 százalékkal csökkent a megbetegedések száma
- Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 44 százalékkal
- Komárom-Esztergom megyében pedig 42 százalékkal.
A 16. héten a 15-dikhez képest:
- közel tízezerrel csökkent a heti fertőzöttek száma.
- az átlagéletkor továbbra is 44 év körül van.
- a nemenkénti megoszlás is változatlan.
Az életkor szerinti megoszlás sem változott érdemben egy hét alatt: az újonnan regisztrált pozitívak
- közel 23 százaléka a 40-49 éves korosztályba tartozik
- körülbelül 17 százalék az 50-59 éves korosztályba
- 16 százalék a 30-39 évesek közé
- egyaránt kicsit több mint 12 százalék a 20-29 és a 60-69 évesek korcsoportjába tartozik.
Második adag oltások
Aki a második oltására kap behívót, feltétlenül menjen el és adassa be - kérte nyomatékosan Müller Cecília, hangsúlyozva, hogy az összes vakcina kétadagos, és a teljes védelem a második dózis felvétele után alakul csak ki (néhány hét után).
Nem megengedhető a második oltás elhagyása, a szervezet védettségének teljességéhez feltétlenül szükséges és a védettség időtartama szempontjából is fontos lesz
- hangsúlyozta.
Kérdések
Az első oltás utáni reakciók miatt kérhető-e a második oltás más szerből?
Nem volt még ilyenre példa és nem is tervezik ennek lehetőségét. Az oltási reakció természetes folyamat. Az alkalmazási leiratban szereplő hatásosságot a gyártó akkor garantálja, ha a második dózis is ugyanaz, mint az első. Ettől függetlenül van tudomása a magyar hatóságoknak a "keverék" vakcinákról. Virológus kutatók feltételezik, hogy különböző hatásmechanizmusú szérumok beadásával még nagyobb hatásosság érhető el, de ezek a vizsgálatok kísérleti fázisban vannak még csak. Ha a feltételezések beigazolódnak és engedélyezésre kerül a módszer, akkor Magyarországon is lehet majd alkalmazni.
Ha valaki nem kéri az AstraZeneca oltás második dózisát, választhat másik oltást?
Nem lehet és szakmailag sem ajánlják - hangzott az ismétlés.
Gyakran hallani a még be nem oltottaktól, hogy az oltottak is ugyanúgy fertőznek, mint akik nem kaptak vakcinát.
Ez biztosan nincs így, cáfolt Müller Cecília. Egyrészt az oltás véd a súlyos betegségtől, másrészt így alig vagy nem alakulnak ki a klinikai tünetek, amelyek során átadható a vírus egy védtelen személynek. Ez a vírus légúton terjed, köhögéssel, tüsszentéssel, és kevésbé érintéssel (bár úgy is terjedhet). Csekély annak az esélye, hogy tünetmentes, oltott, védett személy terjessze a betegséget.
Sok gyártó leírta már, hogy a vakcinájával való oltakozás azt is jelenti, hogy ezzel meggátolják a vírusterjesztést.
Itthon is követik az oltottak egészségi állapotát, és eszerint a két dózis beadását követően a fertőződési esély valamennyi vakcina vonatkozásában 1 százalékos.
Jelen van-e már az indiai mutáció Magyarországon?
A két másik mutációból létrejött harmadik, indiai változatot még nem mutatták ki hazánkban.