Nem vezetett eredményre a főváros és a kerületek csütörtöki egyeztetése a kormánnyal a koronavírus-járvány miatt az önkormányzatokat érintő elvonások kompenzációjáról – közölte Karácsony Gergely főpolgármester, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének (BÖSZ) elnöke a tárgyalást követő sajtótájékoztatón.
Karácsony Gergely arról, hogy mit sikerült elérniük a tárgyaláson, egy tollat és egy notesz felmutatva azt mondta: a fővárosi és a kerületi önkormányzatok ennyit kaptak. Arra kaptak ígéretet, hogy mindenkivel külön-külön leülnek tárgyalni – tette hozzá.
Úgy fogalmazott: "nehéz jóhiszeműnek lenni, hiszen
a külön egyeztetés végső soron könnyen járhat azzal az eredménnyel, hogy leszalámizzák a budapesti önkormányzatokat,
de természetesen mi minden egyeztetésben partnerek vagyunk."
Karácsony Gergely azt mondta, a főváros és a kerületek tárgyalnak a kormánnyal, de csütörtökön a tárgyalás folytatására vonatkozó ígéreten kívül nem kaptak semmit. Azt gondolták, hogy ez lett volna az a lehetőség, amikor igazságos, átlátható módon lehetett volna megállapodni az önkormányzatokkal – tette hozzá.
A főpolgármester elmondta azt is, attól tartanak, hogy lesznek egyenlőbbek az egyenlőknél, amikor a kerületekkel külön-külön megállapodnak majd.
Karácsony Gergely közölte, a budapesti önkormányzatok nevében négy követelést fogalmaztak meg a tárgyaláson:
- az automatikus kompenzációt az iparűzési adó kiesése miatt,
- az ingyenes parkolás megszüntetését, továbbá
- kérték, hogy az ellenzéki vezetésű önkormányzatok kapják meg a korábban megígért, de visszavont támogatásokat, valamint azt, hogy
- a kormány kezdjen az önkormányzatokkal érdemi tárgyalásokat az európai uniós helyreállítási alap felhasználásáról.
Mint mondta,
szerdáig a fővárosi önkormányzatnak 12 milliárd, a kerületeknek 10 milliárd forint bevétele esett ki a vállalkozásoknak adott iparűzésiadó-kedvezmény miatt.
Az ingyenes parkolásról szólva Karácsony Gergely azt mondta: az intézkedés csak arra jó, hogy káoszt okozzon a városban, és az önkormányzatoknak újabb pénzügyi terhet jelentsen, hiszen a parkolással kapcsolatos minden kiadás megmaradt, a bevételek viszont elmaradtak.
Soproni Tamás (Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-LMP) terézvárosi polgármester, a BÖSZ társelnöke azt mondta: nem történt meg az, amiben reménykedtek, hogy a kormány visszavonja azokat a "politikai indíttatású elvonásokat", amelyek rátevődnek a koronavírus-járvány gazdasági hatásaira.
Megtudtuk, hogy "hogyan kompenzálnak: nagyjából sehogy"
– jelentette ki.
Soproni Tamás példaként említette, hogy a II. kerületben 3,7 milliárd, a VIII. kerületben 4,5, a XVIII. kerületben pedig 6 milliárd forint esik ki a 2021-es büdzséből.
A kormány nem a polgármesterektől, hanem a fővárosi emberektől veszi el a pénzt – hangsúlyozta Soproni Tamás, hozzátéve, a kormány nem áll a fővárosi nyugdíjasok, családosok vendéglátósok, vállalkozók mellé.
Őrsi Gergely (Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-LMP) II. kerületi polgármester kiemelte: egy egészségügyi és gazdasági válság idején felértékelődik az önkormányzatok szerepe, mivel közvetlen kapcsolatban vannak az emberekkel.
Közölte, megfontolásra javasolták, hogy a pedagógusokat, az óvodai és bölcsődei dolgozókat vegyék be az oltási tervbe, előbbre sorolva őket.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!