A szennyezett levegő elől nehéz menekülnünk, ha ki kell lépnünk az utcára, a rossz minőségű levegő pedig többféle veszélyt is rejt – mondta el az InfoRádióban Mucsi János tüdőgyógyász.
"A szmogos téli időben a szerves anyagokkal történő fűtéssel szereznek hőt a lakások egy részében, a szegényebb emberek pedig mindenféle anyagot elégetnek. A gázfűtés viszonylag kis légszennyezéssel jár, az elektromos fűtés az adott helyen nem szennyezi a levegőt, a szerves anyaggal történő fűtés hatására azonban nitrogén-oxidok, kénes vegyületek kerülnek a levegőbe, melyek a nyálkahártyán savakká alakulnak. Ezek irritálják a kötőhártyát és a légutak nyálkahártyáját, ami gyulladáshoz vezet annak minden tünetével együtt:
könnyezéssel, viszketéssel, köhögéssel és asztmás betegknél nehéz légzéssel"
– foglalta össze .
A szennyezett levegő további negatív hatása, hogy az abban található, belélegzett szállópor-részecskék közül a két mikronnál kisebbek áthatolnak a léghólyagocskák falán és bekerülnek a véráramba. "Immunrendszerünk testidegen anyagként ismeri fel őket, beindul a véralvadás folyamata a kiküszöbölésükre, az apró vérrögök keletkezése pedig embóliára, szívinfarktusra, agyvérzésre hajlamosít" – folytatta.
A szennyezett levegőben sok a rákkeltő anyag is, ami hosszú távon
fokozhatja a rosszindulatú daganatok kialakulásának gyakoriságát,
de Mucsi János azt is hozzátette: a szennyezett levegő hatása messze elmarad a cigarettafüstétől, koncentrációját és a kitettség időtartamát illetően is.
A szakember szerint a tüdőbetegséggel küzdőknek fokozottan oda kell figyelniük most magukra, mivel a szennyezett levegő által irritált, gyulladt nyálkahártya kevésbé tud védekezni a vírusok támadásával szemben is. A váladéktermelődés ilyenkor megnövekszik, ami táptalajt adhat mindenféle kórokozónak.
Mucsi János tüdőgyógyász szerint a következő lépésekkel védhetjük magunkat:
- egy otthoni levegőtisztító-készülék kiszűri a szállópor nagy részét
- ne dohányozzunk és ne tartózkodjunk dohányzó ember közelében
- oltassuk be magunkat influenza ellen
- cinket, szelént és D-vitamint is szedjünk immunrendszerünk támogatására.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!