Hegedűs Zsolt kifejtette: jelenleg még a szakma is csak tanulja a vírust, és az azzal való együttélést, a napról napra növekvő információ alapján pedig az epidemiológusok, infektológusok, valamint a nemzetközi intézmények igyekeznek megtalálni az „arany középutat”. Az elnök szerint várható volt, hogy a karantén kéthetes időtartalma csökkenni fog tíz napra, ráadásul egyes nyugat-európai országok már az egy hetet fontolgatják, figyelembe véve, hogy az egyén, illetve a széles társadalom is biztonságosan tudjon működni a nehezebb időszakokban.
A szakember megerősítette, a döntést követően figyelemmel kell kísérni, hogy az milyen mértékben változtatja meg a vírusn terjedését, valamint a pandémia lefolyását. Megjegyezte, ugyan nem lehetséges zéróra minimalizálni a halálozási rátát, de
a tíznapos korlát elképzelhető, hogy kis, esetleg elhanyagolható mértékű hatással bír majd csak, és az azzal járó kockázat elfogadható lesz
a társadalom, a kormányzatok és az EU számára is.
A MOK etikai kollégiumának elnöke szerint a karantén lecsökkentése kétségkívül korrekt, bizonyítékon alapuló adatokon nyugszik, de biztos képet csak egy hónap-hat hét múlva fogunk látni a pandémiás helyzet alakulásában.
Emlékeztetett továbbá, ugyan az eddigi adatok alapján 10–14 napig is lehet valaki tünetmentes hordozó, az nem állítható százszázalékosan, hogy egy koronavírusos beteg két hét után már nem fertőzhet, de ennek nagyon minimális az esélye. Ameddig viszont nem lesz megfelelő védőoltás, addig felelősséggel tartozunk egymás iránt, és be kell tartani azokat a szabályokat, amiket a szakemberek meghoznak – tette hozzá.
Akik most elérkezettnek tartották az időt arra, hogy tíz napra csökkentsék a karantént, könnyítve a munka világának és a gazdaságnak a fenntartását. Ezt kell most elfogadni – fogalmazott Hegedűs Zsolt.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!