Az elmúlt hetek biológiai gyérítését követően a múlt héttől kezdve már folyamatos a lakott terülteken az úgynevezett földi kémiai védekezés – tájékoztatta az InfoRádiót az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. A szakemberek hat fővárosi kerületben, a Csepel-szigeten és a környező településeken kezdték el a szúnyogok irtását, illetve Dunaújváros egy részén került sor pórgyérítésre. Továbbá a szekszárdi, valamint a mohácsi térségekben is volt a múlt héten beavatkozás – sorolta Dóka Imre.
A mostani héten elszórtan, mintegy 44 ezer hektáron folytatódnak a gyérítési munkálatok a hatóság részéről. Sorra kerül Sopron és a Fertő-tó térsége, a Tisza-tó és a Szigetköz, Komárom környéke, a Dunakanyar, valamint Békés megye néhány települése is. Az érintett települések listája és a kezelések tervezett időpontja a katasztrófavédelem honlapján megtalálható. A szóvivő megjegyezte, amennyiben a beütemezett kivitelezést az időjárás keresztbe húzza, akkor az adott napot követő két nap szolgál pótlásul. Ha akkor sem sikerül elvégezni a gyérítést, akkor a következő heti programba ütemezik át, ahogyan azt a dunaújvárosi példa is mutatja.
Dóka Imre azt is kiemelte, a legnagyobb biológiai eljárást az idén tudták elvégezni a szakemberelk köszönhetően többek között annak, hogy feltérképezési program is indult a szúnyogok tenyészhelyeivel kapcsolatban, így a tavasz folyamán már célzottan lehetett beavatkozni.
Ugyan az idei tavasz meglehetősen száraz volt – tette hozzá –, azt követően viszont eléggé csapadékosra fordult az időjárás, ami elsősorban a lakott területeken jelenthet veszélyt a pangó vizek miatt. A kaspók, különféle virág- és esővízgyűjtő edények a felgyülemlő csapadék miatt ugyanis kiváló mikrokörnyezetet biztosítanak a szúnyoglárváknak – intett óva a szakember.