Nyitókép: Pixabay

Egyre több területen nő az orvoshiány

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2020. március 9. 10:53
Egy orvosra 1800 felnőtt, egy gyermekorvosra 1000 gyermek jut - derül ki KSH most megjelent Egészségügyi statisztikai évkönyv, 2018 kiadványának adataiból.

Az egészségügyi intézmények működéséhez szükségesnek ítélt 43 ezer orvosi állás 4 százaléka, míg a kapcsolódó szakdolgozói álláshelyek 3,5 százaléka maradt betöltetlen 2018-ban - ismertette Tokaji Károlyné, a Központi Statisztikai Hivatal osztályvezetője az InfoRádió Statisztikai percek című magazinjában a frissen megjelent Egészségügyi Statisztikai Évkönyv főbb megállapításait. Felhívta a figyelmet arra, hogy mivel az előbbi számok átlagos adatok,

a fekvőbeteg gyógyintézeti ellátásban már magasabbak ezek az arányok, illetve egyes kórházi osztályokon meghaladja a 10 százalékot is.

Utóbbi körbe tartozik jellemzően az endokrinológia, a pszichiátria, a járóbeteg szakellátásban pedig az onkológia, a fizioterápia, az alkohológia küzd a legnagyobb arányban létszámhiánnyal.

Földrajzi megoszlás szerint

a legkritikusabb a helyzet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében,

ahol a költségvetési fekvőbeteg ellátást nyújtó intézmények körében a 15 százalékot is meghaladja az orvoshiány.

A szakdolgozók esetében az ország nyugati részében mutatkozik nagyobb létszámhiány, például Vas megyében, Komárom-Esztergomban, de említhetnénk Budapestet is, itt is 10 százalék felett alakult az üres álláshelyek aránya a fekvőbeteg ellátásban - mondta Tokaji Károlyné.

A háziorvosi rendszerben 2018-ra 10 százalékos volt a dolgozói létszámcsökkenés,

összességében 4677 háziorvos és 1405 házigyermekorvos dolgozott az év végén. A legkomplikáltabb a helyzet a községi szintű ellátásban, itt 30 százalékos a csökkenés a 2000-es év óta.

Egy orvosra 1800 felnőtt, egy gyermekorvosra 1000 gyermek jut; "idáig romlott a helyzet" - mondta Tokaji Károlyné.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Egészségügyi évkönyv 2018
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást