Póta György elmondása szerint az elmúlt hetekben újszülött babák családjai is jelezték, nem tudják kiváltani a kis hatóanyagú, szájon át beadható, úgynevezett gyermekgyógyászati alkalmazásra való Konakion-injekciót, miután a gyártó nem tudja biztosítani a folyamatos ellátást. Így az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) sem képes a folyamatos ellátást biztosítani, nem tudnak annyi gyógyszert berendelni, amennyi a magyar lakosságnak szükséges lenne. Ráadásul a Konakion-injekcióhoz hasonló, azonos értékű készítményről sincs tudomása a Házi Gyermekorvosok Egyesületének.
A szakember megnyugtatásul megjegyezte,
az, hogy a kialakult helyzet miatt jelenleg a szülők, orvosok és védőnők egymástól „söprik össze” a megmaradt készleteket, nem kockázatos.
„Ezért csináljuk” – fogalmazott Póta György. Miután a Konakion-injekció nem igényel hűtött tárolást, valamint sok éven keresztül megőrzi a minőségét, amíg nincs feltörve az ampulla, többnyire felhasználhatók a megmaradt készletek.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke kiemelte, sarkalatos lenne, hogy a kórházból hazaérkezett gyermekek legalább az első hét utáni, valamint az egy hónap utáni adagot megkapják, hiszen
a vele született K-vitaminhiány életveszélyes vérzékenységet okoz,
általa agy- és vesevérzések jöhetnek létre, amik akár a baba halálához, vagy legalábbis nagyon súlyos állapotához vezethetnek.
Így akiknél nem fogyott el a kiváltott K-vitamin, mert időközben valamilyen oknál fogva mégsem kizárólag anyatejes táplálásban részesült az újszülött, azoktól
bekérik a fel nem használt készleteket azok számára, akik jelenleg nem tudják kiváltani a patikában.
És bár ez a megoldás „a szegény ember vízzel főz” kategóriájába esik, legalább a legszükségesebb mennyiséget minden kisbaba megkapja – fogalmazott Póta György, aki nem tud arról, hogy a hiány miatt elmaradt volna a K-vitamin pótlása babáknál, és "most ez a legfontosabb".
Azoknak a babáknak, akik napi rendszerességgel kapnak valamilyen tápszert - ha nem is kizárólag csak azt -, fölösleges a Konakion-injekció, a szakember ugyanakkor súlyos hibának tartaná, ha valaki a K-vitamin pótlása miatt állítaná át tápszerre az anyatejes babáját. Ezért továbbra is az átcsoportosításban látja a megoldást, mert
az anyatejes táplálás mindenek felettiségét nem szabad bántani,
hangsúlyozta.
Az InfoRádió kérdéseire az OGYÉI írásban válaszolt. Közlésük szerint a Konakion gyártója tavaly májusban gyártási gondot jelentett be, de a készítményből épp a napokban érkezett egy nagyobb szállítmány, tehát a K-vitamin hamarosan újra kapható lesz a patikákban, a kórházakból pedig eddig sem hiányzott.