Már elkezdődött a Semmelweis Egyetem pulmonológiai klinikájának költözése, így július elsejéig szünetel a betegfelvétel. Átmenetileg az egyetem más klinikái, valamint az Országos Korányi Intézet, a törökbálinti tüdőgyógyintézet és az Uzsoki Utcai Kórház fogadja a betegeket. A költözés nem okoz fennakadást az ellátásban, július másodikától pedig új helyszínen a Tömő utcában működik majd a klinika – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.
A pulmonológiai klinika mintegy 70 évet a János kórház egyik épületében töltött, ahol az infrastrukturális körülmények sajnálatosan tovább nem fejleszthető mértékben leromlottak – fejtette ki.
A Tömő utcai épület másfél milliárd forintos felújítása és eszközparkjának modernizálása a Semmelweis Egyetem fejlesztési tervének része. A kormány által 2017 végén elfogadott Semmelweis XXI. Projekt keretében három-négy campusba szervezik át az orvostudományi képzést, ami jelenleg is Budapest több helyén szétszórtan működik - mondta Merkely Béla.
A rektor hozzátette: mintegy 3,6 milliárd forintból bővítik Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikát is, Emellett
zajlik egy nagy kísérleti központnak a felépítése, ahol Európa talán legjobb szív- és érrendszeri gyógyító-kutató, innovációs, oktatóközpontja lesz
– emelte ki.
Fejlesztik a Pető András kart, és Gyógyszerkutatási Centrumot alakítanak ki. Továbbá négy szakiskolát is létrehoznak, így a Semmelweis egyetem a középfokú nővérképzésben is részt vállalhat.
Digitális asszisztens
A Semmelweis Egyetem rektora arról is beszélt, hogy az orvostudomány minden ágában, a gyógyszerfejlesztésben, a betegutak optimalizálásában, de a diagnosztizálásban is nagy szerepe lehet a mesterséges intelligenciának. Merkely Béla szerint a jövőben ez lehet a megoldás a szakemberhiányra.
Az egyetemen indult 1,7 milliárdos kutatásfejlesztési projekt részeként például egy kardiológiai döntéstámogató rendszert, egy úgynevezett digitális asszisztenst is létrehoznak. A mesterséges intelligencia itt a képalkotásban segít majd és javaslatot tesz a még elvégzendő vizsgálatokra. Harminc év beteganyagát lehet betáplálni a rendszerbe és megtanítani a döntésekre – fejtette ki.
Oktatás
Merkely Béla megjegyezte: a Semmelweis Egyetemen zajló tudományos munka magas színvonalú, és nagyon erős az elméleti oktatás is.
A gyakorlati oktatásra azonban a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetnek, a kor követelményeihez igazítják.
„Kompetenciát adunk a rezidenseknek. Ha egy-két év után vizsgázik, akkor rendelkezik olyan biztos tudással, hogy első asszisztensként a sebészeti beavatkozásokban részt vegyen, vagy telefonos felügyelettel ügyeljen az urológiai osztályon” - közölte.
Merkely Béla kiemelte: céljuk, hogy a Semmelweis Egyetem 2030-ra a legjobb 100-ba kerüljön a világon.