Nyitókép: MTI / Illyés Tibor

Kiderült, milyen lenne az MSZP-s polgármesteri előválasztás

Infostart / MTI
2018. november 13. 15:04
Az MSZP beszámolt a főpolgármester-jelölési előválasztás párt által javasolt menetéről, a saját jelöltjükről, és arról is, mikorra lehet közös jelölt. Hívták Puzsér Róbertet is.

Az MSZP szerint egy sikeresen lebonyolított előválasztás esetén február 3-ra kiderülhet, ki lesz Tarlós István főpolgármester kihívója a "demokratikus ellenzéki oldalon" a 2019. októberi önkormányzati választáson.

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke, frakcióvezető kedden Budapesten egy háttérbeszélgetésen azt mondta, a főpolgármesteri cím elhódítása valós reményt adhat a kormányváltásra. Az előválasztást a szocialisták komolyan gondolják, mindent megtesznek annak sikeres lebonyolítása érdekében - hangoztatta.

Emlékeztetett arra, hogy a párt választmánya a helyi szervezetekre bízta a jelöltek kiválasztását az önkormányzati választáson. A szervezetek olyan jelölteket nem támogathatnak, akik szélsőséges nézeteket vallanak, vagy megkérdőjelezik a jogállamiságot. A pártelnök nem zárta ki ugyanakkor a Jobbikkal történő helyi együttműködést sem.

Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke szerint az előválasztásnál nincs jobb megoldás. A főpolgármester-jelöltség mellett néhány kerületi jelölt esetében is alkalmazhatják, ha nem vezetnek az egyeztetések eredményre. Elmondta: nem járható út az, hogy pártházakban alkudoznak az alkalmas jelöltről, az előválasztás ugyan nem tökéletes megoldás, de általa világossá válik, ki az, aki valóban győzni akar.

Hogy zajlana az előválasztás?

Az előválasztás MSZP által javasolt változatával kapcsolatban azt mondta, ragaszkodnak a határidőkhöz, illetve az egyszeri személyes megjelenéshez, a rendszer többi elemét azonban megváltoztathatónak tartják.

  • A szavazók már decemberben, a két ünnep között regisztrálhatnának az előválasztásra. Alá kell írni egy adatkezelési hozzájárulást és egy értéknyilatkozatot, ehhez szükséges a személyes megjelenés, amely után akár online is lehet majd szavazni.
  • Kétezer ajánlást kell azoknak összegyűjteni, akik a főpolgármester-jelöltségre aspirálnak. Az ajánláskor elkérik a telefonszámot és az e-mail címet, azok segítségével szúrópróbaszerűen ellenőrzik az ajánlás hitelességét.
  • Szavazni egy hétig, január 28. és február 3. között lehetne a kezdeményezők irodáiban, illetve a főváros öt pontján felállított sátrakban.
  • Az eredményt február 3-án állapítanák meg.
  • Tízezres részvételre számítanak.

Molnár Zsolt kitért arra, hogy a szocialisták jelöltje Horváth Csaba lesz az előválasztáson. Ő egyedüli jelöltként pályázott, az MSZP fővárosi elnöksége és párttanácsa egyhangúlag támogatta.

Az előválasztásról a Párbeszéddel, a Szolidaritással és a Demokratikus Koalícióval (DK) is egyeztettek. A DK akkor venne részt, ha valós verseny van. A Momentum a májusi európai parlamenti választás után tartaná az előválasztást, amit a szocialisták megkésettnek tartanak.

Molnár Zsolt arra biztatta Puzsér Róbert publicistát, aki függetlenként pályázik a főpolgármesteri posztra, hogy ő is vegyen részt az előválasztáson. Elmondta, a stábjával már egyeztettek, ugyanakkor az MSZP szerint ellenőrizhetetlensége miatt nem megvalósítható a publicista feltétele, a kizárólagos online szavazás. Személyes részvételre mindenképpen szükség van a regisztrációkor - tette hozzá.

A fővárosi MSZP elnök közölte azt is, támogatni fogják azt, aki megnyeri az előválasztást. A politikus néhány milliósra becsülte az előválasztás lebonyolításának költségét.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Molnár Zsolt az előválasztásról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást