Elkészült Magyarország kiberbiztonsági stratégiájának új tervezete, amely egyebek mellett a gyermekek online védelmére is kiemelt figyelmet fordít - mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Kibervédelmi Intézet igazgatója, Bencsik Balázs.
"Tavaly a zsarolóvírusok tették ki az információbiztonsági incidensek döntő részét. Az idei évre változott a helyzet, 2018-ra visszaszorultak az ilyen jellegű biztonsági problémák, támadások, helyüket átvették a kriptovalutákkal összefüggő vírusok, illetve nyáron nagyon megemelkedtek az adathalász-támadások" - érzékeltette a stratégia aktuális fókuszpontjait Bencsik.
Most tehát a legnagyobb probléma, hogy
adott esetben pénzügyi szolgáltatóknál lévő adatokhoz próbálnak jutni a tettesek.
Bencsik bevallja, nincs olyan módszer, amivel ezen támadásoknak elejét lehetne venni. Ám, mint mondja, "a felhasználók biztonságtudatosságára és figyelmére tudunk hagyatkozni, ahol ők észreveszik, hogy valamilyen gyanús e-mailt vagy telefont kaptak". Ennek szellemében egy,
a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő felhasználók számára is érthető infografikát alkottak arra, hogy hogyan lehet felismerni és elhárítani egy-egy adathalász-támadást.
Az új kiberbiztonsági stratégia - mint Bencsik összegzett - a megváltozott biztonsági helyzetet követve tartalmazza azokra az új kihívásokra vonatkozó célokat és eszközöket, amelyek között ott "a hibrid fenyegetés", illetve az álhírek elleni küzdelem, illetve a védelmi képesség kialakítása.