Nyitókép: Pexels

Hol vagyunk biztonságban villámcsapás esetén?

Infostart / InfoRádió - Halmi Anett
2018. augusztus 13. 09:39
A tűzoltókat évente 150-200 alkalommal riasztják villámcsapással kapcsolatos esetekhez - mondta a katasztrófavédelem helyettes szóvivője. Mukics Dániel hozzátette: a villlámcsapások leggyakrabban a fákat, valamint a lakóépületek kéményét és tetőszerkezetét érintik.

A villámcsapások leggyakrabban a fákat, valamint a lakóépületek kéményét és tetőszerkezetét érintik. Előfordul, hogy a tűzoltókat azért riasztják egy égő családi házhoz, mert a ház kéménybe belecsapott a villám, és onnan terjedt tovább a tűz a ház tetőszerkezetére - mondta Mukics Dániel, a katasztrófavédelem helyettes szóvivője, aki tanácsokat is adott a különféle helyzetekre.

Beltérben biztonságban vagyunk

Akinek lehetősége van rá, az villámlással kísért vihar, zivatar esetén egy épületben keressen menedéket. A középületek villámhárítóval vannak ellátva, így mindenki biztonságban át tudja vészelni a vihar legveszélyesebb perceit. (A családi házakra és magánkézben lévő ingatlanokra nem kötelező villámhárítót szerelni, viszont hasznos.)

Ha nincs az épületen villámhárító, akkor kerüljük el a fémtárgyakat és az elektromos hálózat közelségét, hiszen a villám ezeket fogja érinteni.

Akinek viszont nincs lehetősége épületbe menekülni, annak

egy autó vagy busz is megfelelő mentsvár lehet.

Ha járműben ér minket utol a vihar, akkor lehetőleg álljunk félre, és ne érjünk a jármű fém részeihez, akkor teljes biztonságban vagyunk.

Ha jármű sincs a láthatáron, akkor olyan helyet keressünk, ami távol van a fáktól - javasolja Mukics Dániel.

Mit NE csináljunk?

Kerülni kell a magasan fekvő, hegyes tárgyakat, mert a villám mindig ezeket keresi, ráadásul ezek három-négy méteres körzete veszélyzónának minősül, tehát ne álljunk az ilyen tárgyak közelébe.

Ha szabad ég alatt csap le ránk a vihar, akkor ne vegyünk elő esernyőt, mert könnyen belénk csaphat a villám. Inkább kerüljük el a magányos, különálló fákat, guggoljunk le és hajtsuk fejünket térdeink közé, így biztonságban lehetünk - figyelmeztetett a szóvivő.

Nincs biztos megelőzési módszer

A szóvivő szerint a villámcsapást megelőzni nem lehet, de a villámcsapás okozta károkat minimalizálhatjuk, ha előre felkészülünk rá.

Vihar esetén az elektromos eszközöket, kisgépeket húzzuk ki a konnektorból, hiszen ha a villámcsapás éri a házat, akkor az elektromos rendszer és minden áram alatt futó eszköz tönkre fog menni.

Igaz, ma már erre is van megoldás, hiszen lehet kapni túlfeszültség ellen védelmet nyújtó elosztókat, s ha ebbe vannak bedugva elektromos gépeink, akkor ezek is védve vannak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Tanácsok ha belénk csap a villám
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást