Információk szerint a görögországi erdőtűz szándékos gyújtogatás eredménye volt, ami károkozásra, vagy egyéb más bűncselekmény elfedésére, vagy előidézésére enged következtetni - fogalmazott Végh József klinikai szakpszichológus.
A kaliforniai eset ezzel szemben más, ott feltehetően piromániás volt az elkövető.
Pirománia
A betegséget az impulzuskontroll zavara okozza, aminek legjellemzőbb tünete, hogy
a beteg szándékosan gyújtogat, mert a tűz látványa megbabonázza.
"Jellemző rá, hogy neorotikus, feszült, ideges valaki, ilyenkor verekszik egy jót, vagy kifutja magából, de az ilyen piromániások úgy kezelik a belső szorongásukat, feszültségüket, hogy gyújtogatnak és utána nézik a tüzet" - magyarázta a szakpszichológus.
Élvezi, nem élvezi?
A két típust el lehet különíteni egymástól, mégpedig úgy, hogy az egyik típus élvezi a tűz látványát, a másik pedig csak kárt akar okozni, de nem élvezi.
Az utóbbi, amint meggyújtotta a tüzet, már el is tűnik a helyszínről.
A piromániások általában nem akarnak nagy kárt okozni szándékosan, a saját és mások életét is tiszteletben tartják,
míg a gyújtogatóknak, akik bűncselekményekből fakadóan követnek el gyújtogatást, az élet nem annyira számít.
Rossz helyzetfelismerés és megvan a katasztrófa
"A piromán nem képes jól felmérni a lehetséges veszélyeket, és a károkozás mértékét, és ha a körülmények olyanok, akkor nagyon nagy tüzet képes okozni. De ő mindenképp a közelben marad, biztos távolságból nézi, és érzelmi élvezetet nyújt számára a tűz látványa.
A hatalmát tudja megélni azon keresztül, hogy látja ahogy oltják a tüzet, és hogy annyi embert mozgatott meg, ilyen felfordulást csinált"
- emelte ki Végh József.