Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, komoly probléma alakult ki a Balatonon a vaddisznók tömeges megjelenése miatt.
"A probléma hét-nyolc éve érte el azt a szintet, amikor már a lakosság is elkezdett vele foglalkozni, az utóbbi években pedig már azt kell mondani, hogy sajnálatos módon szinte hozzátartozik a mindennapi életünkhöz" - mondta Kondor Géza, Révfülöp polgármestere.
Az utóbbi napokban a médiában megjelent hírek erősen eltorzítják a valóságot, mert nincs azért "vaddisznó-para"
- tette hozzá.
A félelemérzet nem jó dolog. "Egy átlagember megijed egy szembejövő házi disznótól is, nem hogy egy 10-15 tagból álló csordától, ehhez nem kellene hozzászoknunk" - mondta. Hozzátette azt is, hogy a vaddisznók megjelenése óta komoly személyi sérülés nem történt a térségben, csak kutyára támadó vaddisznóról tudnak, de ő vélhetően csak a kismalacait védelmezte.
22-es csapdája
Révfülöp polgármestere szerint a vaddisznó-problémát csak egy átfogó együttműködéssel lehet megoldani, amelyhez a rendőrség, a vadásztársaság és az önkormányzat komplex segítségére is szükség van.
A probléma megjelenése elsősorban a vadgazdálkodási szabályozásnak köszönhető.
Mint mondta, tulajdonképpen a vadásztársaság feladata lenne a helyzet megoldása, hiszen ők vadgazdálkodnak is, ám korlátozottak a vadásztársaságok a lehetőségei, mert egy jogszabály tiltja, hogy belterületeken lelőjék az állatokat. "Lassan a 22-es csapdájánál tartunk" - illusztrálta a helyzetet Kondor Géza.
A megoldás a vadcsapda lehetne - ez egy konténer nagyságú dróthálós, csapóajtós szerkezet, ami kukoricával szoktatja oda az állatokat, de ez nagyon lassú és időigényes folyamat - magyarázta a polgármester.
De az önkormányzatnak is van annyi felelőssége abban, hogy az elhanyagolt ingatlanokat, területeket rendbe rakassa a tulajdonosokkal,
hogy az állatok természetes búvóhelyeit minél jobban fel lehessen számolni.
Összefogás a környező településekkel
Kondor Géza szerint a vaddisznó-kérdés alapvetően nem révfülöpi vagy ábrahámhegyi probléma, hanem az összes környékbeli települést érinti.
A hatóságok hozzáállása pozitív, ezen túl mindenkinek hozzá kell tenni a maga részét, és a törvénymódosításokat úgy kell alakítani, hogy az érintett felek ne akadályozzák egymást az intézkedések során - összegezte a révfülöpi polgármester.