Nagygyűléseken ünnepelték Szíria több városában Bassár al-Aszad rendszerének bukását. „Már azért is börtönbe kerültél, ha valami rosszat mondtál... egész életemben csak elnyomást láttam az Aszad család részéről” – mondták felvonulók az ország második legnagyobb városában, Aleppóban.
Damaszkuszban tömegek vettek részt a hagyományos pénteki imán, majd az Umajad-téren tartott tömegfelvonuláson, ahol bulikat idéző hangulat uralkodott. Szólt a zene és az emberek a zöld-fehér-fekete szíriai ellenzéki zászlót lengették. Egyikük a rajzfilmfigura, Spongya Bob öltözékében jelent meg, mellette azonban a fővárost nagyobb ellenállás nélkül elfoglaló egykori dzsihadista erő, a HTS maszkos fegyveresei masíroztak a tömegben. Az évekig törökországi emigrációban élő szíriaiakat ez sem ijeszti el és tömegesen térnek haza.
Syrians are out on the streets in their tens of thousands -- celebrating the fall of #Assad's regime.
— Charles Lister (@Charles_Lister) December 13, 2024
These scenes are just amazing -- from #Damascus, #Homs, #Hama & #Aleppo, pure jubilation. pic.twitter.com/HVRY7UyPKa
Az Európába menekült szíriai közösségek viszont óvatosabbak és kivárnak – annak ellenére, hogy európai országok kezdik leállítani a szíriai menedékkérelmek elfogadását és politikusok hangoztatni, hogy itt az ideje, hogy hazatérjenek a menekültek.
„Akit ismerek, azt mondja, várjunk még” – mondta a Financial Times-nak az 54 éves aleppói Omar al-Hadzsar, aki most német földön él. (Az országban körülbelül 970 ezer szíriai tartózkodik, Angela Merkel volt kancellár 2015-ös döntése nyomán, amellyel megnyitotta előttük a kapukat.) A migráció azonban fontos téma lesz az előrehozott német választásokon és a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a radikális Alternatíva Németországért (AfD) pártok is azt mondják: a szíriaiaknak el kéne gondolkodniuk a hazatérésen.
A németek elsőként állították le hétfőn a szíriaiak által benyújtott új menedékkérelmek elbírálását és követték őket a franciák, a britek, az olaszok és más uniós tagállamok.
Akik haza akarnak térni, azok leginkább az FT által az „aktivista közösség” tagjaként említett személyek, „aki formálni akarják az ország jövőjét”. Mások – például Omar al-Hadzsar – hazavágynak, de az ő két házát például porig rombolták az évekkel ezelőtti aleppói harcokban.
Cipruson 60 szíriai visszavonta a menedékkérelmét, más ottani szíriaiak viszont „súlyos hibának” nevezték a lépést. „Most még nincs állam, nincs rendőrség, hadsereg, Izrael pedig elfoglalta az ország felét” – mondta túlzásokba esve Tabet Abbarrah, az úgynevezett Ciprusi Szabad Szíriai Közösség elnöke. Rómában egy szíriai étterem alapítója, Saza Szaker is korainak tartja a hazatérést. A keresztény vallású menekültek különösen idegesek – „miért mennél haza az ismeretlenbe?”
– kérdezte. Közben az Independent arról írt, hogy még további többezer ember akar elmenekülni Szíriából Libanonba. Ők a kisebbségek tagjai – keresztények, vagy az Aszad-családhoz hasonlóan alaviták, az egykori elit tagjai, de akiket nagy arányban soroztak be a hadseregbe is. Viszont, sokan szegénységben élnek közülük. Attól félnek, hogy az ország új urai nem lesznek toleránsak az irányukban.