Sir Chris Witty, Anglia tisztifőorvosa mindennapi arccá vált a brit otthonokban a pandémia idején. A Covid-19 járványt övező intézkedések máig vitát kavarnak a szigetországban és a csendes szavú szakértő most valószínűleg sokakat feldühít legutóbbi megjegyzésével. A pandémiára adott válaszról szóló meghallgatásokon ugyanis azt mondta: a kormány valószínűleg eltúlozta a Covid-veszélyét... máskor pedig túl laza volt.
Sok tudóshoz hasonlóan Witty sem fogalmazott teljesen egyértelműen – legalábbis nem elég egyértelműen azok számára, akik fekete vagy fehér állásfoglalást akarnak. Azt mondta, hogy a brit kormány „valószínűleg eltúlozta” a pandémia elején a figyelmeztetéseket, és nem volt jó ötlet a külvilágtól való teljes izolációra felszólítani a sérülékeny – gyakran idős és amúgy is magányos – embereket.
„Nagyon nehéz megfelelő szinten kommunikálni az aggodalmat a közvélemény felé” – mondta a vizsgálat során tartott meghallgatáson. Bár akkor konzervatív kormány volt hatalmon, éppenséggel sok konzervatív médium írta azt, hogy a kabinet „pszichológiai hadviselést folytatott a Félelem Projekt részeként”, azért, hogy rákényszerítsék az embereket a szabályok követésére. (Jegyezzük meg: Nagy-Britannia korántsem volt olyan szigorú, mint Kína vagy akár más európai országok).
Az időközben napvilágra került kutatási eredmények szerint emellett a Covid-korlátozások súlyos kárt okoztak sokak – különösen a fiatalok – mentális egészségének. Ugyanakkor kiszivárgott kormányzati WhatsApp-üzenetekben az volt olvasható, hogy az akkori egészségügyi miniszter, Matt Hancock javasolta: „hozzuk rá a frászt az emberekre”, hogy tartsák be a szabályokat.
A tévében és a rádióban egymást érték a vészjósló hangvételű, a kormány által fizetett reklámok, amelyek azt sugallták, hogy az összeomlás szélén állt az egészségügy, ezért senki ne terhelje még tovább a kórházakat.
„Volt, amikor túltoltuk, és az emberek borzalmasan féltek valamitől, amikor a kockázat alacsony volt, máskor nem hangsúlyoztuk eléggé és az emberek nem fogták fel, milyen veszélybe sétálnak bele”
– mondta Witty.
A konkrét baj szerinte az volt, hogy sokan nem mentek orvoshoz vagy kórházba az egyéb problémáikkal, mert vagy a Covidtól féltek, vagy attól, hogy leterhelik az egészségügyet. Például kevesebb szívrohammal fordultak a kórházakhoz, ami szerinte egyértelmű bizonyíték arra, hogy a lakosok még vészhelyzetben sem támaszkodtak az ellátásra.
Witty elismerte azt is, hogy a maszkviselésről szóló ajánlások is zavarosak voltak. Amiben nem tudott megnyugatót mondani, az az volt, amikor közölte: „Nem hiszem, hogy más üzenetek más viselkedést váltottak volna ki”.
A vizsgálat során meghallgatott tanácsadók pedig korábban azt mondták: a politikusok egyszerűen nem értik a tudományos magyarázatokat.