Rosszul hatott a brexit a brit turizmusra, legalábbis, amikor a franciákról és a németekről van szó. Nemrég közzétett adatok szerint mindkét ország polgárai jóval alacsonyabb számban kíváncsiak Nagy-Britanniára, mint a pandémia előtt. Közben ugyanis a szigetország levezényelte a brexitet, véget ért az átmeneti időszak és most már nem lehet uniós személyigazolvány birtokában beutazni. Ami gond, mivel a németek 30 százaléknáak, a franciák esetében pedig a polgárok 47 százalékának nincs útlevele.
Ez elijesztette a két ország polgárait Nagy-Britanniától. Az idei év első két hónapjában 2019-hez képest közel harmadával csökkent a francia és német autós látogatók száma, akik a La Manche alatt futó Csalagúton át érkeztek. A kompon utazók száma pedig több mint a felére esett vissza.
Turisztikai illetékesek szerint a brexit nem csak a kötelező útlevélhasználat miatt vette el sok európai kedvét.
A kilépés nyomán sokan kevésbé tartják vendégszerető népnek a briteket.
Ezt a megállapítást támasztják alá a Visit Britain turisztikai hivatal és az Anholt Ipsos Nation közvéleménykutató adatai. Ezek szerint romlott az Egyesült Királyság megítélése a francia és német utazók szemében. 2016-ban a németek még a 7. legjobb turisztikai célpontként, a franciák pedig a 9. helyre sorolták Nagy-Britanniát. Mostanra ezek a számok visszaestek a 16. és 14. helyezésre.
Joss Croft, a Nagy-Britanniát megcélzó külföldi turizmusra épülő ágazatok szervezetének vezérigazgatója szerint a személyi igazolványos utazás kiiktatása „elrettenti” az európai uniós polgárokat. Ez különösen az iskolai osztálykirándulásokat veti vissza, mivel az ő esetükben extra bürokráciával kell megküzdeni. A német és francia gyerekek felének nincs útlevele, ezért az angolul tanuló osztályok inkább Írországba vagy Máltára utaznak – írta a témáról a The Guardian.
A lap idézte a Turistaszövetség nevű szervezetet, amely szerint 83 százalékkal estek vissza az iskolások és a diákok nagy-britanniai látogatásai, ami
875 millió font bevételtől fosztotta meg a brit gazdaságot és 14 és fél ezer állás megszűnéséhez vezetett.
A franciák és németek helyett több amerikai látogat Nagy-Britanniába és gyakran hallani kínai vagy érdekes módon orosz beszédet a londoni utcákon. Utóbbi esetében nem világos, hogy ukránokról, oroszokról vagy más volt szovjet tagállam polgárairól van-e szó.