Az Egyesült Államok a múlt héten figyelemeztette Kínát: következményei lesznek, ha megpróbálja kijátszani azokat a szankciókat, amelyekkel korlátozni akarják Moszkva hozzáférését a külföldi valutához.
Ettől függetlenül Kína vezető tengeri szénhidrogén-kitermelő cége, a CNOOC a Reuters exkluzív információja szerint most arra készül, hogy feladja brit, kanadai és Egyesült Államok-beli jelenlétét, mert attól fél, hogy szankciókkal sújthatják és a nyugatiak lefoglalhatják eszközeit.
A vállalat nem kommentálta a hírügynökségi információt. Mint a Reuters megjegyzi: bár a vállalatok időről időre újraértékelik a portfóliójukat, a kínaiak távozása mindössze kevesebb, mint 10 évvel azután történne meg, hogy 15 milliárd dolláros részesedést szereztek a kanadai Nexen nevű vállalatban. Az állami tulajdonú kínai cég ezzel globális kitermelővé lépett elő.
A CNOOC ezek után északi-tengeri, Mexikói-öböl béli és kanadai olajmezőkben szerzett nagy részesedést és naponta körülbelül 220 ezer hordónyi olajat termelnek ki számára a partnerei.
Márciusban viszont megbízta a Bank of Amerikát, hogy vezényelje le északi-tengeri eszközei - egyben az egyik legnagyobb helyi olajmezőben lévő részesedése - eladását.
A hivatalos "vonal" az, hogy
a kínai vállalat "újragondolja" nemzetközi portfólióját
azelőtt, hogy bevezetnék a sanghaji tőzsdén. A cél: alternatív pénzügyi forrásokat találni, miután tavaly októberben leállították amerikai papírjai kereskedelmét.
Ezt még Donald Trump volt elnök kormányzata kezdeményezte azt állítva, hogy több érintett kínai cég kapcsolatban állt a kínai hadsereggel.
A CNOOC most ki akarja használni, hogy az ukrajnai háború nyomán felmentek az olaj- és gázárak, és ebben a helyzetben akar vevőt találni. A nyugati országok közben fel akarják futtatni a hazai kitermelést, hogy a szankciós lépések részeként hátat tudjanak fordítani az orosz energiaforrásoknak.
A Nyugattól való elfordulás közepette
a kínai olaj- és gázkitermelő cég Latin-Amerikában és Afrikában - Brazíliában, Guyanában és Ugandában - próbálja bevásárolni magát helyi vállalkozásokba.
Források szerint a cég "kellemetlennek" találja a vállalat üzemeltetését a nyugati világban. Az Egyesült Államokban például ott dolgozó kínai menedzsereinek biztonsági átvilágításon kell átesniük, hogy beléphessenek az országba. A forrás szerint nem engedték meg a kínai menedzsereknek hogy Amerikába utazzanak és a helyszínen ismerkedjenek meg a részben tulajdonukat képező Mexikói-öbölben lévő mezők technológiai kihívásaival.