Joe Biden már órákkal hivatalba lépése után megkezdi Donald Trump politikai hagyatékának felszámolását. A megválasztott amerikai elnök terve az, hogy szerdán egy tucatnyi új rendeletet ad ki, amelyekkel hatályon kívül helyezi elődje néhány nagy vitát kiváltó döntését.
Ezek közé tartoznak klímavédelmi, pandémiakezelési és a bevándorlással kapcsolatos döntések.
Ugyanakkor Biden stábjának egyik neve elhallgatását kérő tagja felszólította a Hondurasból az amerikai határhoz tartó embereket, hogy ne tegyék meg az utat. A közel 8000 ezer fős, a nyomor és erőszak elől menekülő tömeget először guatemalai katonák próbálták saját határuknál visszaszorítani. Mexikó már előre jelezte, hogy feltartóztatná őket.
Mint a Reuters hírügynökség megjegyezte:
Biden a kezdetekben profitálhat Donald Trumpnak az illegális bevándorlás elleni keményvonalas politikájából.
Viszont már az első nap hatályon kívül helyezi azt a Trump-rendelkezést, amely megtiltotta a bevándorlást több döntően muzulmán országból.
Biden új bevándorlási tervet akar bemutatni szerdán, amely utat nyitna 11 millió illegális bevándorlónak, hogy amerikai állampolgárságot szerezhessen.
Emellett
az Egyesült Államok visszatér a Párizsi Klímaegyezményhez, és Biden kötelezővé teszi a maszkviselést a szövetségi épületekben és az autópályákon való közlekedésben.
Biden meghosszabbítja a Trump által bevezetett kilakoltatási moratóriumot, amely január végén jár le, mivel Biden stábja szerint 25 millió amerikait fenyeget az, hogy kiteszik otthonából.
Ron Klain, Biden leendő kabinetfőnöke igyekezett visszautasítani a bírálatokat, hogy az új elnök túllépné a jogkörét a rendeletdömpinggel, és arra utalt, hogy Donald Trump is gyakran hasonló módon kormányzott. (A távozó elnök, látványosan a tévékamerák előtt írta alá rendeleteit, amelyekkel kikerülte a Kongresszust, de ezeknek egy részét a bíróságok semmisnek minősítették.)
A Los Angeles Times című lap megjegyezte: Bidennek nehéz lehet programja megvalósításához megszereznie az erősen megosztott Szenátus támogatását. Bár immár ott is Demokrata párttársai vannak többségben, a Republikánusok így is le tudják lassítani vagy blokkolni tudják a törvényalkotást.
Klain leendő kabinetfőnök úgy fogalmazott, hogy Biden „nemcsak a Trump-kormányzat által okozott legnagyobb károkat hárítja el, de elkezdi előre mozgatni az országot”.
Közben Biden beiktatásához közeledve,
Michigan, Ohio, Oregon és Texas szövetségi állam kongresszusi épületei előtt feltűntek a magukat Trump-hívőknek mondó fegyveres csoport, a „boogaloo boys” tagjai.
Több szövetségi állam szükségállapotot rendelt el mozgósította a Nemzeti Gárdát az esetleges rendbontásokra készülve.