Dühösen és gúnyolódva jelentették be nyugati biztonsági ügynökségek, hogy több hekkertámadással is vádolják az orosz katonai hírszerzés, a GRU embereit, akik Nagy-Britannia szerint a Szkripal-mérgezésben is bűnösök.
Az amerikai, holland és brit titkosszolgálatok szerint a GRU ügynökei megpróbálták bejutni a Vegyifegyvereket Ellenőrző Nemzetközi szervezet (OPCW) rendszerébe, amelynek Oroszország is tagja. A férfiakat egy „ügyetlenül végrehajtott kísérlet” során fogták el a hágai székház közelében, ahol bérelt kocsijukba rejtett eszközeikkel próbálták meghekkelni a wifi-hálózatot.
Emellett a GRU-hoz kötött hekkerek a vádak szerint adatokat loptak el és adtak ki a WADA nemzetközi doppingellenes szervezettől, azoknak a nyugati sportolóknak a nevével, akik betegségre való hivatkozással mentesültek egyes, doppingszernek minősülő szerek tilalma alól.
Amerikai illetékesek szerint ezt bosszúból tették, amiért eltiltották az orosz sportolók egy részét a riói olimpiától.
Nyugati illetékesek azt mondták, hogy az oroszok a nekik tulajdonított támadásokat még azután is folytatták, hogy szankciókat léptettek érvénybe az ország ellen. Mindezek nyomán a nyugatiak szorosabbra vonták a biztonsági együttműködést.
A hollandok például a britek segítségét felhasználva fogták el a korábban említett négy GRU-ügynököt, akit kiutasítottak az országból. Azt mondták, hogy két esetben nagyon hasonlítottak egymásra a diplomáciai útleveleik számai.
Emellett találtak náluk egy olyan taxiszámlát, amelyen a GRU moszkvai központja melletti cím szerepelt. Nem sokkal a bejelentés után az amerikaiak vádat emeletek a négy férfi és további három orosz állampolgár ellen a WADA és más sportügynökségek, valamint az amerikai Demokrata Párt szerverei elleni támadások miatt.
A brit vádak szerint a GRU-hekkerei a Salisbury közelében lévő vegyifegyver labor és a brit külügyminisztérium hálózatát próbálták feltörni.
A holland biztonsági szervek szerint az egyik kiutasított férfi adatokat gyűjtött a Maláj Légitársaság Ukrajna felett lelőtt MH17-es járatáról szóló nyomozásról.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes tagadta a vádakat és azt mondta: továbbiakra számít, amelyeket folyamatosan jelentetnek majd meg a médiában, hogy napirenden tartsák a témát. „A GRU-ból hamarosan olyan hashtag lehet, mint a MeToo-ból” – viccelődött az illetékes.
Hozzátette még, hogy a nyugat elvesztette mértéket, „nincs határa oroszellenes eretnek retorikájuknak”.
Az orosz külügyminisztérium szerint a hollandok szándékosan vártak hat hónapot a vegyifegyver-tilalmi szervezet történt állítólagos incidens hírének kiadásával. „Csak a vak nem látja" - utaltak arra, hogy október 9-én indul az OPCW közgyűlése.
A nyugati országok itt próbálják majd elérni, hogy a szervezet ezek után nevezze meg a vegyifegyver támadások állítólagos felelőseit is – állt az orosz külügyminisztérium nyilatkozatában.