Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Újabb koalíciós szakítópróba Németországban

Infostart / InfoRádió - Vincze András (München)
2018. október 1. 12:00
A szociáldemokraták a munkába állt és a beilleszkedésre esélyes migránsoknak akkor is megadnák a tartózkodási engedélyt, ha menedékkérelmüket elutasítják. A két kereszténypárt, a CDU és a CSU ezt a bevándorlási rendelkezések megkerülésének tartja és ellenzi.

Az Angela Merkel kancellár vezetése alatt álló Kereszténydemokrata Unió, a CDU főtitkára a hét végén egy interjúban arról beszélt, hogy a Szociáldemokrata Párt migránsokkal kapcsolatos követelése súlyos következményekkel járhat. Annegret Kramp-Karrenbauer szerint ugyanis a terv elfogadása nem jelentene mást, mint kiskaput nyitni azok előtt, akik nem kaptak menedékjogot.

Hasonló szellemben nyilatkozott a kizárólag Bajorországban működő Keresztényszociális Unió egyik vezetője, Alexander Dobrindt is, aki megengedhetetlennek tartja, hogy a menekültekre vonatkozó rendeleteket úgy változtassák meg, hogy azokkal ki lehessen játszani a bevándorlásra vonatkozó szabályokat. Azonban minden jel arra vall, hogy a szociáldemokraták elszánták magukat a nem egészen új keletű követelés érvényesítésére. A párt élén álló Andrea Nahles már egy augusztusi nyilatkozatában

a koalíció fennmaradásának zálogaként emlegette a javaslatot,

helyettese, Olaf Scholz alkancellár pedig a hét végén óvta a két kereszténypártot annak elvetésétől.

A Szociáldemokrata Párt főtitkára érthetetlennek nevezte, hogy már munkába állt és jól beilleszkedett migránsokat kitoloncolnak, csupán azért, mert nem felelnek meg a menedékjoggal kapcsolatos valamennyi feltételnek. Lars Klingbeil szerint

pártjának javaslata éppen arra irányul, hogy az ipart ne fosszák meg jól képzett munkaerőtől.

Tudósítók szerint a koalíción belüli újabb feszültség enyhítését szolgálhatja a bajor tartományi belügyminiszter indítványa, amelynek értelmében lehetővé tennék a migránsok elhelyezkedését, amíg a hatóságok döntenek a menekültstátusz iránti kérelmükről. Joachim Herrmann azonban leszögezte, hogy a kérelem elutasítása továbbra is egyet jelentene azzal, hogy el kell hagyniuk az országot.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Újabb szakítópróba Németországban
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást