Elviszik a német egységeket a török támaszpontokról? Fokozódik a Berlin-Ankara viszály

Infostart
2017. március 30. 20:23
A német politikusok mérsékletre intő nyilatkozatai ellenére egyre feszültebb a viszony Ankara és Berlin között. A berlini törvényhozás képviselőinek továbbra sem engedélyezik a NATO kelet-törökországi Incsirlikben lévő támaszpontján állomásozó német alakulat meglátogatását, és most kiderült, hogy Ankara megbízásából ügynökök adatokat gyűjtöttek német parlamenti tagokról is.

Berlinben a német-török parlamenti csoport vezetője, Michelle Müntefering kijelentette, hogy

Ankara Németországban is el akarja hallgattatni Erdogan elnök bírálóit.

Müntefering, aki tagja a német törvényhozás külügyi bizottságának is, azt követően nyilatkozott, hogy tudomására jutott: az ő neve is szerepel a török titkos-rendőrség listáján.

A listát a szervezet vezetője még februárban, a Münchenben tartott nemzetközi biztonságpolitikai értekezlet keretében adta át a német hírszerzőszolgálat elnökének. Azt kérte, hogy a listán szereplő mintegy 300 személyt, valamint számos intézményt helyezzenek megfigyelés alá és így szerzett tapasztalataikat továbbítsák Ankarába.

Ezt a német fél kerek perec elutasította, sőt, több német tartomány belügyminisztere már óvva intette a listán szereplő személyeket, hogy ne utazzanak Törökországba, mert letartóztatással kell számolniuk.

Időközben kiderült, hogy

német parlamenti tagok is szerepelnek a listán,

köztük Michelle Müntefering neve is, akiről az ankarai titkosrendőrség úgy véli, hogy kapcsolatban áll az Egyesült Államokban élő Fetullah Gülen hitszónokkal. Erdogan elnök Gülen mozgalmát teszi felelőssé a tavaly nyári államcsínykísérletért.

Azonban

katonai szinten, a NATO keretében is egyre nehezebb az együttműködés.

Tavaly október eleje óta Ankara nem teszi lehetővé a berlini törvényhozók számára a kelet-törökországi Incsirlikben lévő NATO-támaszponton állomásozó német légi-egységek meglátogatását.

Most az ellenzéki Baloldali Párt külpolitikai szóvivője sem kapott engedélyt a német katonák felkeresésére, ezért Jan van Aken felvilágosítást kért a kormánytól, hogy milyen ellenlépésre készül.

A válaszból kiderült, hogy

Berlinben fontolóra vették a jelenleg törökországi támaszpontokra vezényelt német egységek áthelyezését

jordániai, kuvaiti vagy dél-ciprusi katonai bázisokra.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Elviszik a német egységeket a török támaszpontokról? Fokozódik a Berlin-Ankara viszály
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást