Donald Trump új amerikai elnök az ország állapotáról szóló, első, nemhivatalos beszédére készült. Közben azonban republikánus pártjának tagjai egymással és vele is vitában álltak abban a kérdésben, amely sokáig olyan nagy szenvedéllyel töltötte el és egységbe kovácsolta őket.
Az elnökválasztási kampány idején a hívek lelkes éljenzése közepette Trump azt ígérte, hogy gyorsan visszavonja és eltünteti a történelem süllyesztőjében a sokak által gyűlölt Obamacare törvényt, azaz azt a jogszabályt, amely kiterjesztette sok olyan amerikaira is az ellátást, aki korábban nem volt biztosított.
A kongresszusi alsóház és a Szenátus republikánus házelnökei megerősítették, hogy egyetértésre próbálnak jutni egymással és a Fehér Házzal a törvény visszavonásáról.
A párt konzervatív szárnyához tartozó, konzervatív republikánus kongresszusi képviselők azonban ellenkezni kezdtek. Azt mondták: nem fogadják el, hogy az Obamacare-t lecserélő törvény nem adna elég adókedvezményt a dolgozóik számára egészségügyi biztosítást nyújtó cégeknek.
„Ez a program a középosztály adóterheit növeli és dotációt nyújt olyanoknak, akik akár milliomosok is lehetnek” – mondta Mark Meadows, észak-karolinai képviselő.
Korábban Paul Ryan, a Kongresszus republikánus elnöke azt ígérte, hogy törvényt alkotnak az Obama-féle egészségügyi szabályozás visszavonásáról. Egyelőre nem volt azonban világos, hogy sikerül-e megnyerni a jobbszárnyhoz tartozó konzervatívok támogatását is.
Volt olyan képviselő, aki közölte: őt nem kényszeríthetik arra, hogy elfogadja a pártvezetés által benyújtott javaslatokat.
Az Obama-féle törvény 50 éve a legnagyobb egészségügyi reformnak számított az Egyesült Államokban. Kiterjesztette a biztosítottak körét, és arra kényszerítette a biztosítókat, hogy bárki számára szolgáltatást nyújtsanak és ne diszkrimináljanak már létező betegségek vagy a biztosítottak neme miatt.
2016-ban további 24 millió amerikai jutott így egészségügyi biztosításhoz. A kongresszusi költségvetési iroda jelentése azt jósolta, hogy az Obama-törvény csökkenti majd a költségvetési hiányt, visszavonása viszont növelné a deficitet.
A bírálók szerint viszont a több biztosított valójában az amerikai gazdasági növekedés eredménye, mivel konjunktúra idején a statisztika szerint növekszik a magán egészségügyi biztosítással rendelkezők aránya.