Nyitókép: Bruzák Noémi

A világ legkorszerűbb eszköze segíti a betegellátást a Semmelweis Egyetemen – képek

Infostart / MTI
2025. január 9. 14:13
Átadták a második újgenerációs fotonszámláló CT-készüléket a Semmelweis Egyetemen (SE) csütörtökön, a berendezés a sürgősségi ellátásra szoruló betegek gyorsabb és pontosabb diagnózisát segíti.

Merkely Béla rektor kiemelte, ezzel a berendezéssel még jobb és hatékonyabb munkát tudnak végezni, a kiváló képminőség gyorsabb és megbízhatóbb diagnózist tesz lehetővé, ráadásul a hagyományos CT-berendezésekkel szemben alacsonyabb sugárdózissal.

Budapest, 2025. január 9. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora (b3), Pavlik Lívia a Semmelweis Egyetem kancellárja (b4), Vincze Rita, a Siemens Healthcare Kft. ügyvezetője (b2) és Maurovich Horvat Pál, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója (b) átvágja a nemzeti színű szalagot a sürgősségi ellátásra szoruló betegek gyorsabb és pontosabb diagnózisát segítő, újgenerációs fotonszámláló CT-készülék átadóünnepségén a Semmelweis Egyetem Központi Betegellátó Épületében 2025. január 9-én. MTI/Bruzák Noémi

A három éve üzembe helyett első fotonszámláló CT a rezidensek és a medikusok oktatásánál is újdonságot jelentett, és hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók a legkorszerűbb tudáshoz jussanak – közölte, hozzáfűzve: a gép nemcsak a gyógyításban, hanem a kutatásban és az oktatásban is nagy szerepet játszik.

Az elmúlt három évben az első fotonszámláló géppel mintegy 30 ezer vizsgálatot végeztek – mondta, kiemelve: büszke arra, hogy az országban mindmáig egyetlen ilyen CT után a második berendezést is átadhatják az egyetemen. Ez utóbbit elsősorban a sürgősségi és a traumaellátásban használják majd.

Merkely Béla beszélt arról is, hogy a Semmelweis Egyetem a régió és Európa vezető egészségtudományi szakegyeteme, a rangsorokban Közép-Kelet-Európában az első számú egyetem; a rangsorokban mindig egy kicsit előre tudnak lépni, ami annak köszönhető, hogy mind a humán erőforrás, mind az infrastrukturális feltételek adottak az egyetemen.

A rektor beszámolója szerint az egyetem portfóliója szélesedik, folyamatosan megújul az eszközpark és megújulnak a hallgatói terek, klinikák is. Az idén 50 milliárd forintot kívánnak építkezésre és infrastrukturális fejlesztésekre fordítani – tette hozzá.

Az egyetem szerepe és jelentősége nemcsak lehetőségekkel, de felelősséggel is jár, és az ország zászlóshajó intézményeként utat kell mutatnia a betegellátás, az oktatás, a kutatás és az innováció területén is – fogalmazott a rektor, hozzátéve: a most átadott gép ebben még nagyobb segítségükre lesz.

A világon elsőként

Pavlik Lívia, a Semmelweis Egyetem kancellárja arról beszélt, hogy mindig öröm, ha a szakma kap egy új lehetőséget, ha a betegellátásban mindig jobb, innovatívabb eszközökkel nyújtják a legmagasabb szintű ellátást.

Vincze Rita, a készüléket gyártó Siemens Healthcare Kft. ügyvezetője felidézte, hogy az első gép telepítése óta eltelt három év alatt kiemelkedő együttműködés zajlik az egyetem és a Siemens között. Ennek a kiváló partneri viszonynak köszönhető, hogy az új készülék – a Siemens Naeotom Alpha Prime – a világon elsőként a Semmelweis Egyetemen áll munkába. Megjegyezte, ennek a berendezésnek a piaci bevezetése idén áprilisában lesz.

Budapest, 2025. január 9. A sürgősségi ellátásra szoruló betegek gyorsabb és pontosabb diagnózisát segítő, újgenerációs fotonszámláló CT-készülék, a NAEOTOM Alpha.Prime az átadóünnepség napján a Semmelweis Egyetem Központi Betegellátó Épületében 2025. január 9-én. MTI/Bruzák Noémi

A fotonszámláló CT műszaki adatairól többek között elmondta, a gép képes a teljes test vizsgálatára két másodperc alatt, a kapott képek nagyon részletgazdagok, térbeli felbontása 0,11 milliméter, tehát az egymáshoz nagyon közeli elváltozásokat is képes kimutatni alacsony sugárdózis mellett.

Maurovich Horvat Pál, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója az első fotonszámláló CT-készülékkel kapcsolatban elmondta, az elmúlt három évben a berendezéssel 30 ezer beteget vizsgáltak.

Ez a két berendezés az elmúlt húsz év legjelentősebb innovációjának számít.

A sokktalanító, műtői környezetben kialakított CT-labornak köszönhetően a súlyos állapotú betegek ellátását azonnal, akár a CT-asztalon is, késedelem nélkül el lehet kezdeni – közölte a szakember.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
A világ legkorszerűbb CT-je segíti a sürgősségi ellátást - Maurovich Horvát Pál, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást