Nyitókép: Getty Images

182-141-es szavazati arány - Eladó az MTA kutatóhálózati vagyona egy bizonyos célból

Infostart
2024. december 11. 14:58
Az erről döntő szavazás nagy megosztottságra derített fényt.

A Magyar Tudományos Akadémia 198., rendkívüli közgyűlése 182 igen szavazattal, 141 ellenében elfogadta az MTA Elnökségének előterjesztését arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia eladja a kutatóhálózat által használt vagyonelemeit a magyar államnak 80 milliárd forint ellentételezésért azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.

Az MTA 198., rendkívüli közgyűlésének határozatai:

  1. A Közgyűlés tagjai megismerték a Magyar Tudományos Akadémia elnökének az MTA-tulajdonú, az MTAtv. 3. § (1a) bekezdése szerint a törvény erejénél fogva határozatlan időre a kutatóhelyek ingyenes használatába adott ingó és ingatlan vagyonelemek a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat tulajdonába adásának folyamatáról szóló tájékoztatását.
  2. A Közgyűlés támogatja, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a kulturális és innovációs miniszter által aláírt Szándéknyilatkozat alapján a kutatóintézeti ingatlanok és ingóságok átruházásával járó ügylet ellentételezése összesen 80 milliárd forint, amelyhez az Akadémia 74,5 milliárd forint vételár és 5,5 milliárd forint költségvetési támogatás formájában jut hozzá.
  3. A Közgyűlés támogatja, hogy a jelen előterjesztés 1. számú mellékletében felsorolt ingatlanokat a Magyar Tudományos Akadémia eladja a magyar államnak 74,5 milliárd forint vételárért azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek, és ott is maradjanak a hazai tudományos kutatást szolgálva.
  4. A Közgyűlés támogatja, hogy a jelenleg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat irányítása alá tartozó kutatóhelyek által használt MTA-tulajdonú ingó vagyonelemeket – ide nem értve az Akadémia által nem eladható kategóriába sorolt kulturális javakat és a haszonkölcsön-szerződéssel használatba adott reprezentációs célú műtárgyakat – az MTA ingyenesen átadja azzal a céllal, hogy az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek, és ott is maradjanak a hazai tudományos kutatást szolgálva. Az ingyenes átadás feltétele, hogy az MTA mentesüljön ezen átadás általános forgalmiadó-fizetési kötelezettsége alól.
  5. A Közgyűlés a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a HUN-REN azon tájékoztatásának ismeretében támogatja az előterjesztés szerinti vagyon átadását, hogy a HUN-REN-törvény rendelkezései és a HUN-REN alapító okirata és belső szabályozása biztosítani fogja, hogy a HUN-REN-kutatóintézetek jogi személyként megőrzik munkáltatói, kötelezettségvállalási és pályázási autonómiájukat. A Közgyűlés elvárja, hogy erre vonatkozó igényét az Akadémia az adásvételi szerződésben is megjelenítse.
  6. A Közgyűlés felhatalmazza az MTA elnökét az adásvétel lebonyolításához szükséges dokumentumok aláírására, továbbá az értékbecslés tekintetében mentesíti a Vagyongazdálkodási szabályzat 12. § (5) bekezdésében foglaltak alól. Az MTA akkor nyilatkozhat vagyonelemei tulajdonjogának átruházásáról, ha az ingatlanok vételára a számláján jóváírásra került, és az előterjesztés szerinti költségvetési többlettámogatásról szóló törvény hatályba lépett.
  7. A Közgyűlés felkéri az Elnökséget egy Bizottság felállítására, amely javaslatot tesz a Közgyűlés számára az ingatlan vagyonelemek értékesítéséből származó vételárral történő vagyongazdálkodás céljára és módjára.

A Magyar Tudományos Akadémia 198. rendkívüli közgyűlése támogatta azt a határozati javaslatot is, amely a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatra vonatkozó törvényjavaslattal kapcsolatban azzal a javaslattal fordul az Országgyűléshez, hogy a törvény ütemezését változtassa meg, tűzze ki a hatálybalépés dátumául 2026. január 1-et és bocsássa a törvényjavaslatot társadalmi vitára.