Kudarcot vallottak a demokráciák abban, hogy megfelelően szabályozzák az internetes médiaplatformok működését, ezt mutatja, hogy több nagy napilap is úgy döntött, nem használja többé az X közösségi oldalt, amelyet dezinformációk terjesztésével vádolnak - mondta el pénteken az AFP francia hírügynökségnek a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet egyik vezetője.
A The Guardian című brit lap után a spanyol La Vanguardia is bejelentette, hogy nem jelennek meg többé tartalmaik az X-en, mert meglátásuk szerint az Elon Musk irányítása alatt működő oldal "toxikus, dezinformációs médiaplatformmá" vált.
"Ez annak a súlyos gondnak a tünete, hogy
az államok vezetése nem volt képes rábírni ezeket a platformokat arra, hogy olyan, az újságírói értesüléseket tiszteletben tartó fórumot biztosítsanak, ahol az információk szabadon terjedhetnek"
- vélekedett Vincent Berthier, az RSF technológiai részlegének vezetője.
Kijelentette azt is, hogy Elon Musk ennek az "információs rémálomnak" az arca, de a probléma az egész világot érinti. Példaként hozta fel Kanadát, ahol a Facebook és az Instagram oldalakat tulajdonló Meta blokkolja a hozzáférést a hírekhez 2023 augusztusa óta az ottani online hírszolgáltatásról szóló törvény rendelkezései miatt.
Vincent Berthier szerint voltak próbálkozások a szabályozásra, például a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) az Európai Unióban, de ennek "nem volt nagy hatása".
A szabályozási próbálkozások "jelenleg olyan szintűek, mintha sebtapasszal kezelnék ezeknek a platformoknak az üszkösödését" - írta közleményében Thibaut Bruttin, az RSF főigazgatója, hangsúlyozva, hogy ezeket az oldalakat "kényszeríteni" kellene a "politikai, ideológiai és gazdasági semlegességre".
A Riporterek Határok Nélkül csütörtökön közölte, hogy panaszt tettek Franciaországban az X ellen rágalmazás és hamis hírek terjesztése miatt.