Idegen eredetű rovarok, ezúttal tölgy-csipkéspoloskák jelentek meg Miskolcon - számolt be róla a boon.hu. Az apró, 2-4 milliméteres testhosszal rendelkező poloskafaj Észak-Amerika keleti partvidékéről származik, és a 2000-es évektől kezdődően jelent meg Európában is, Olaszország irányából terjedve észak felé. Nevét a kinézetéről kapta, szárnyai szögletesek és csipkére emlékeztetnek. Habár elsősorban tölgyfák nedveit szívogatják, az embert is képesek "megharapni".
Paulovkin András entomológus azt nyilatkozta a boon.hu-nak az invazív rovarok kapcsán, hogy bár közeli rokona, a platán-csipkéspoloska már régebb óta él hazánkban, a két kártevő faj az utóbbi időben tömegesen elszaporodott. Kirándulások alkalmával, illetve akár városi környezetben is találkozhatunk velük.
Az ember bőrére kerülve próbaszívásokat végezhetnek, ezek azonban veszélytelenek, nem terjesztenek humán betegségeket.
A portál megkérdezett egy rovarirtásra szakosodott helyi szakembert is arról, hogyan védekezhetünk ellenük. Kiss János bogármérnök szerint a tölgy-csipkéspoloska irtására, mivel új faj, még nincs kidolgozott módszer.
„Alapvetően fák élősködője, így hiába irtjuk ki az éppen a teraszunkon tartózkodó rovarokat, egy idő után újak érkeznek a helyükbe, és a felmelegedett falra telepednek. Ezek olyan nőstények, amelyek télre szeretnék elvermelni magukat" - fogalmazott a szakértő.
A rovarmérnök magyarázata szerint
a klasszikus rovarirtó szerek is jók a csipkéspoloskák ellen, de a legfontosabb a mechanikus védelem.
Fizikailag kell elzárnunk magunkat a rovarok elől jó nyílászárókkal és szúnyoghálóval, csapdát azonban nem tud ajánlani, ami megfogná őket. Szerinte, ha megakadályozzuk, hogy a nőstények befészkeljék magukat valamilyen védett helyre télire, azzal csökkenthető az egész populáció. A poloskafélék keringése a darazsakhoz hasonlóan nagyban függ a külső hőmérséklettől: hidegben lelassulnak, nem képesek repülni.