Nyitókép: MTI Fotó: Bodnár Boglárka

Új trend: a bolygóbarát étrend

Infostart
2023. augusztus 6. 20:20
25 százalékkal alacsonyabb az esélye annak, hogy krónikus betegségben halálozik el valaki, ha ezt a diétát követi.

A szívbetegségből, rákból és más krónikus betegségekből kifolyó halálozás kockázatát is jelentősen csökkenti egy fenntarthatóbb étrend - írja a Sky News.

A Harvard kutatói szerint ha teljes kiőrlésű gabonában, zöldségekben, gyümölcsökben és magvakban gazdag étrendet követünk, kisebb az esélyünk arra, hogy a következő 30 évben meghaljunk, mint ha kevésbé bolygóbarát ételek kerülnek tányérunkra.

A kutatás eredményeire alapozva egy új pontrendszert alkottak meg, amely egyszerre értékeli egyes ételek bolygóbarát mivoltát, valamint egészségességüket.

A PHDI (Planetary Health Diet Index) nevű rendszer a meglévő bizonyítékok alapján pontozza az élelmiszereket.

Az index figyelembe veszi az olyan krónikus betegségek kockázatát, mint a szívbetegség, a bélrák, a cukorbetegség és a stroke, valamint a mezőgazdaság olyan környezeti hatásait, mint a vízhasználat, a földhasználat, a tápanyagszennyezés és az üvegházhatású gázok kibocsátása.

A kutatócsoport metaanalízise szerint a növényi alapú élelmiszerek egészségesebbek és kevésbé károsak a bolygóra, mint a vörös és a feldolgozott húsok.

A kutatók azt remélik, hogy ez az eszköz segíteni fogja a politikai döntéshozókat és a közegészségügyi szerveket olyan stratégiák kidolgozásában, amelyek a közegészségügy javítására irányulnak, miközben az éghajlatváltozással is foglalkoznak.

Az index használatával több mint 100 ezer ember életének kimenetelét határozták meg és figyelték az Egyesült Államokban 1986 és 2018 között. A több mint 30 éves követési időszak alatt több mint 47 ezren haltak meg.

A kutatócsoport megállapította, hogy a magasabb PHDI-pontszámok

  • 15 százalékkal alacsonyabb kockázattal jártak a rákos vagy szívbetegségekből eredő halálozás,
  • 20 százalékkal alacsonyabb kockázattal a neurodegeneratív betegségekből eredő halálozás, és
  • 50 százalékkal alacsonyabb kockázattal a légzőszervi betegségekből eredő halálozás tekintetében.

Linh Bui, a Harvard Egyetem táplálkozástudományi tanszékének PhD-hallgatója szerint az indexet kultúrától vagy vallástól függően kell adaptálni az egyes országokban, illetve azt is hozzátette, hogy egyes betegséggel együtt élők számára bonyolult lehet az étrend betartása, amit az élelmiszerek hozzáférhetősége is nehezíthet.