Nyitókép: MTI/EPA/Cristobal Herrera Ulashkevich

Szerdán végre elindulhat a Hold-misszió

Infostart
2022. november 16. 02:00
Cape Canaveralben már készülnek, magyar idő szerint szerda reggel hét után néhány perccel lőhetik ki az Oriont.

A holdűrhajó az Artemisz-misszió első felvonásaként ember nélkül tesz egy 42 napos utat a Hold körül: ennek célja tesztelni a rakéta és az Orion működését – írja a Sky News. Az űrben töltött ideje alatt tíz darab apró CubeSat műholdat is pályára állít: ezek a mélyűrben végeznek majd különböző felméréseket.

Az űr időjárásának megfigyelése szintén fontos feladata lesz az Artemisz 1-nek: a galaktikus kozmikus sugárzás jelenti a legnagyobb kockázatot a leendő legénységre nézve. Az eddigi indulási terveket rendre meghiúsította valami: vagy a rakéta hibásodott meg, vagy az időjárási körülmények nem voltak megfelelők.

Az újonnan épülő űridőjárási központok a napszelet (a Napból kibocsátott töltött részecskéket) és a napáramlást (koncentrált napfény), valamint a koronakidobódásokat (a Nap felső rétegéből kilövellő nagy plazma- és mágneses mezőt) fogják kutatni.

Egy új holdjármű ezeken felül egyesíti majd a történelmi Apolló-holdjárók és a marsjárók legjobb tulajdonságait, lehetővé téve az asztronauták számára, hogy személyesen és távolról is irányítsák azokat.

Az Orion nagyságrendileg 100 kilométerrel a Hold felszíne fölött halad majd el, hetekkel később, a visszatérés során pedig 25 ezer kilométer per órás sebességgel lép be a Föld légkörébe, mielőtt a kaliforniai partoknál becsapódna.

Az űrhajó belsejében és külsején elhelyezett kamerák a küldetés során képeket és videókat fognak megosztani.

Ha minden a tervek szerint halad, akkor a hajó hosszabb ideig lesz az űrben anélkül, hogy dokkolt volna egy űrállomáshoz, mint bármelyik űrhajó a történelemben. Legénység a küldetés második fázisában lép majd az űrhajó fedélzetére: a négyfős legénység tagjait egyelőre nem nevezték meg, de ezt a szakaszt 2024-re tűzték ki. A körülbelül nyolc-tíz napig tartó úton az űrhajósok a Földre való visszatérés előtt egy Hold körüli repülést hajtanak végre.

A küldetés harmadik részében aztán Holdra is száll majd a legénység, ezt a küldetést 2025-re tervezik. A NASA reméli, hogy a Holdon később bázistábort építenek, és

évente missziókat hajtanak végre,

tesztkörnyezetként használva azt a még ambiciózusabb küldetésekhez, kezdve azzal, hogy embert juttatnak a Marsra.

A Holdon utoljára 1972 decemberében járt ember: most az Orion csak plüssfigurát és bábukat visz magával, de a tervek szerint néhány éven belül ismét ember taposhatja majd a Hold felszínét.