Nyitókép: VioletaStoimenova/Getty Images

Ez történhet egy sokadik Covid-fertőzésnél

Infostart
2022. október 22. 11:30
A hideg idő beköszöntével felívelő járványhullámban egyre többen szembesülnek majd azzal, hogy második, harmadik vagy akár sokadik alkalommal is elkapják a koronavírust: erre számíthatnak!

A szakértők szerint azokra a kérdésekre, miszerint hasonló lesz-e a fertőzés, mint a korábbi(ak), várható-e súlyosabb megbetegedés, vagy milyen tünetekre lehet számítani, nehéz választ adni. Attól is függ, mikor fertőződtünk meg utoljára, mekkora a rizikónk a súlyos megbetegedés kialakulására, illetve mikor kaptunk utoljára oltást – már ha be vagyunk oltva egyáltalán.

"A nagy képet tekintve a sokadik megfertőződés enyhébb betegséget jelent, de erre nem tudunk garanciát adni" – mondta el a CNBC-nek Gabe Kelen, a Johns Hopkins Egyetem szakértője.

Egy fertőzést követően szervezetünk antitesteket gyárt, amelyek figyelnek, ha ismét megfertőződnénk. Nem mindegyikük tud segíteni, de vannak köztük olyanok, amelyek enyhítik a tüneteket vagy csökkentik azok számát, mondja Roy Gulick fertőzőbetegség-szakértő.

Az antitestekhez hasonlóan az is segít minimalizálni a súlyos megbetegedés kialakulásának esélyét, ha beadatjuk aktuális oltásunkat. Ez minimálisan az alapimmunizálást, valamint emlékeztető oltást jelent azok számára, akik jogosultak arra.

Az antitestek megléte és az oltások felvétele is segíthet elkerülni egy friss fertőzést, de nem ad garanciát. Sem a természetes immunitás, sem az oltás által szerzett védettség nem 100 százalékos: az emlékeztető adag vakcinák 3-4 hónapon át védenek igen erőteljesen, majd elkezd halványulni hatása. Így akik már jó ideje vettek fel vakcinát, kevesebbet tudnak profitálni annak hatásából, mint testük természetes védekezőerejéből a tünetekkel szemben.

Az omikron más, mint az előző variánsok voltak

Aki manapság megfertőződök, az az omikront vagy annak egy alvariánsát kapja el jó eséllyel: ezek enyhébb tüneteket okoznak, mint a korábbi törzsek, aminek oka lehet az is, hogy az emberek nagy többsége már oltottan, fertőzésen átesve kapja el ezeket. Aki 2021 novembere, az omikron megjelenése előtt betegedett meg először koronavírussal, annak jó esélye van arra, hogy

enyhe megbetegedést jelentsen újrafertőződése

– véli Gulick.

Az enyhe megbetegedés sem túl élvezetes ugyanakkor: napokon át tartó köhögés, izomfájdalom, orrdugulás, fejfájás, torokfájás, fáradékonyság kísérheti a betegséget már egészséges embereknél is, az alapbetegséggel rendelkezők, az idősek és az immunhiányos állapotúak esetében pedig ennél sokkal rosszabb is lehet a helyzet. A tünetek ugyanakkor attól függően is változnak, hogy az ember melyik variánst kapta el.

A szakértő szerint leginkább egy omikron specifikus emlékeztető oltás véd meg, de továbbra is működik a zsúfolt helyek elkerülése, illetve a beltéri maszkviselés. Az újrafertőződés nem teljesen elkerülhetetlen, sokat lehet tenni az ellen, hogy ismét megbetegedjünk koronavírussal.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!