A Naprendszer négy óriásbolygója – sorban a Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és a Neptunusz – idén szeptemberben és októberben szemben áll a nappal, így éjszaka könnyedén megfigyelhető – mondta az InfoRádiónak Nagy Péter, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza.
"Kicsit fényesebbek is lesznek, nagyobbak, mert a Földhöz képest a Nap túloldalán lesznek, de közelebb a Földhöz" – írta le.
A speciális együttállásra október 1-jén egész estés programmal készül a Svábhegyi Csillagvizsgáló. Az érdeklődők az ország legnagyobb bemutatótávcsöveivel figyelhetik meg a Naprendszer óriásait – mondta Nagy Péter.
"A legnagyobb kupolánk legnagyobb távcsöveivel fogjuk egyrészt megkeresni a bolygókat, másrészt az észlelőrétünkön bemutató csillagászaink segítségével kisebb távcsöveken keresztül is megmutatjuk a bolygókat."
A látogatók emellett meteoritokat is kézbe foghatnak,
megismerkedhetnek a bolygók és holdjaik légkörével, alakzataival, gyűrűjével, sőt még az illatukkal is – emelte ki Nagy Péter.
"A különböző űrszondák adatai és a megfigyelések, valamint a fizikai és kémiai törvényszerűségek alapján valószínűsíthető, hogy milyen anyagból vannak a különböző bolygók, megmagyarázható, miért igyekszünk előállítani mindenféle anyagok – használt fékpofa, odapörkölt mandulás sütemény – segítségével. Nagyon érdekes szagokat fogunk érezni, olyanokat, mintha a Jupiteren lennénk."
Előjegyzés után a programok 100 főnek borult idő esetén biztosítottak, derült időben pedig a Svábhegyi Csillagvizsgáló történetében először mindenki előtt megnyitja kapuit.
Aki lemaradna, októberben kiscsoportos bemutatókon nézheti meg az óriásbolygók együttállását.