Nyitókép: Andrii Yalanskyi/Getty Images

Hirtelen csap le, de gyorsabban tovább is áll az omikron okozta hullám

Infostart
2022. január 7. 10:32
November végén fedezték fel létezését, egyes jelek szerint pedig azokon a helyeken, amelyeken elsőként csapott le, már tetőzik is vagy annak közelében jár az omikron.

A Dél-afrikai Köztársaságban és Botswanában fedezték fel az omikront ősz végén: a változat azóta gyakorlatilag térdre kényszerítette a világot, annak vezetőit pedig korlátozások bevezetésére szorította rá.

Az Egyesült Államokban és Európában egyaránt felgyorsult az emlékeztető oltások beadása azt követően, hogy fény derült arra: a variáns elég jól meg tudja kerülni a két adag vakcina nyújtotta védettséget, az emlékeztető adag viszont sikeresen növeli az ellenállást, írja a CNBC.

Megdöbbentő esetszámok

Mindennek ellenére mind Európában, mind az amerikai kontinensen nagyon megugrott a fertőzések száma. Az USA-ban napi egymilliós, egyes európai országokban, így Franciaországban és az Egyesült Királyságban pedig napi 200 ezres esetszámokról számolnak be.

A kórházi kezelések száma is nő az érintett országokban, még ha a halálozásoké el is marad a korábbiaktól.

Reménysugarat jelenthet azonban, hogy Dél-Afrikából arról érkeznek a hírek, már túl vannak a járvány csúcsán, és valószínűleg Londonban sem emelkednek már tovább a fertőzésszámok. Az adatok ráadásul megerősíteni látszanak azt a kezdeti feltételezést, hogy az omikron enyhébb megbetegedést okoz, mint a delta, a tüdő helyett a felső légutat támadja.

Hirtelen jött, gyorsan megy

Nem csak ebben más ugyanakkor a friss variáns hajtotta hullám. Fareed Abdullah, a Dél-afrikai Orvosi Kutatási Tanács AIDS- és tuberkulózis-kutatási igazgatója

a fertőzések mostani hullámát villámárvízhez hasonlította,

a hullám emelkedésének, tetőzésének és csökkenésének sebességét pedig megdöbbentőnek nevezte.

Dél-Afrikához hasonlóan az Egyesült Királyságot is súlyosan érintett az omikron: a fertőzések száma Londonban már decemberben ugrásszerűen megnőtt, de vannak arra utaló jelek, hogy az esetszám kezd stagnálni, ami arra utal, hogy ez a hullám gyorsabban tetőzik, mint a korábbiak.

Jöhet az óvatos optimizmus

Neil Ferguson epidemiológus, az Imperial College London közegészségügyi iskolájának professzora úgy nyilatkozott, hogy bár korai megmondani, hogy csökkenőre fordult-e már a tendencia a friss esetek terén, óvatos optimizmusra lát okot. Ezzel együtt még hetekig nagy lehet a nyomás az egészségügyön - főként, mivel az idősebbeket most éri utol az omikron az ünnepi időszak találkozásainak köszönhetően, és az iskolás korú gyerekek körében is várható még sok megfertőződés. Nem nagyon marad lassan ugyanakkor a gyors terjedés és az oltások miatt koronavírusra fogékony ember, aki még megfertőződhetne, így a következő hetekben várható az esetszám csökkenése.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!