Nyitókép: ScienceAlert/YouTube

Sokak által rettegett szintet léptek át az első élő robotok – videó

Infostart
2021. december 1. 16:23
A Xenotobokat a gép tervezte, de emberi kéz rakta össze. Ha sebet ejtettek rajtuk, meggyógyították magukat, és ez még csak a kezdet.

A Vermont, a Tufts és a Harvard Egyetem továbbfejlesztette Xenobot névre keresztelt ötletét, így az eredetileg csak öngyógyításra képes robotoknak ma már a szaporodás sem okoz gondot – idézi a Hvg.hu a Science Alertet.

A tudományos híroldal szerint a munkával létrejött egyedek a világ első olyan élő robotjai, melyek önmagukat másolva hoznak létre új változatokat.

A Xenobotokat még a pandémia előtt, 2020 januárjában mutatták be a kutatók, azzal a felütéssel, hogy elkészültek az első programozható organizmusok. A robotok ugyanis csak félig gépek: létrejöttükhöz élő sejteket, többek közt békaembriók sejtjeit használták, illetve különféle elektródákat.

A Xenobotok már kezdetben is remekül működtek: többek közt tárgyakat tologattak arrébb vagy alakzatba rendeződtek. A legnagyobb meglepetést viszont nem ez okozta, hanem a felismerés, hogy az élő gépek képesek önmaguk gyógyítására. Erre a kutatók úgy jöttek rá, hogy az egyik mikroszkopikus mintán egy apró sebet ejtettek, ami idővel eltűnt.

A Xenobotokkal kapcsolatos munka ezután is folytatódott, mostanra pedig – vagyis az első eredmények közlése után kevesebb mint egy évvel –

a terjeszkedés képességével is felruházták őket.